Interpelacja nr 4726

do ministra energii

w sprawie stabilności dostaw energii elektrycznej do instytucji publicznych, zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych przy zwiększonym na nią popycie

Zgłaszający: Krzysztof Sitarski, Adam Andruszkiewicz, Wojciech Bakun, Magdalena Błeńska, Elżbieta Borowska, Józef Brynkus, Barbara Chrobak, Sylwester Chruszcz, Tomasz Jaskóła, Bartosz Józwiak, Norbert Kaczmarczyk, Jerzy Kozłowski, Piotr Liroy-Marzec, Andrzej Maciejewski, Maciej Masłowski, Błażej Parda, Jarosław Porwich, Stefan Romecki, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Sachajko, Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Jacek Wilk, Rafał Wójcikowski

Data wpływu: 08-07-2016

W okresie letnim, podczas upałów elektrownie muszą zapewnić więcej mocy. Tak samo zimą, gdy energia elektryczna wykorzystywana jest do ogrzewania budynków. Przy braku opadów deszczu, co rzutuje na niedobory wody służącej do chłodzenia bloków energetycznych, występuje problem, który Polska miała w 2015 roku. W lecie w celu zapobiegnięcia przed przeciążeniami systemu elektroenergetycznego występowały czasowe ograniczenia w dostarczaniu i odbiorze energii elektrycznej na terenie Polski. Niski poziom wody był bliski poziomom krytycznym. Zakłócenia w produkcji odnotowały elektrownie w Kozienicach, Turowie, Bełchatowie i Stalowej Woli.

Obawa jest podyktowana obawą, że ochrona przed nie kontrolowanymi wyłączeniami energii elektrycznej jest niewystarczająca. A to kluczowa sprawa dla odbiorców indywidualnych, fabryk i instytucji.

Z roku na rok w Polsce odnotowywany jest wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.

1) Czy Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) są przygotowane realnie do niekorzystnych zjawisk pogodowych?

2) Czy możliwe jest w 2016 roku odłączenie zasilania w sytuacji, gdy będzie realne zagrożenie dla krajowego systemu elektroenergetycznego deficytem mocy?

3) Jakie rząd Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje rozwiązania interwencyjne i pomocowe dla stabilności dostaw energii elektrycznej w przypadku zagrożenia dla krajowego bilansu mocy?

4) Czy uwzględnia się w skrajnym przypadku - przy zmniejszeniu ilości wody chłodzącej i jej wzroście temperatury - odłączenie bloków elektrowni węglowych?

5) Czy uwzględnia się fakt, że braki dostaw energii elektrycznej do krajowego przemysłu powodują wzrost jej ceny na Towarowej Giełdzie Energii?

6) Jakie są plany rządu RP w zakresie regulacyjnych usług systemowych?

7) Czy stwarza się realne zachęty do inwestycji w nowe moce wytwórcze w Polsce?

8) Czy realna jest groźba dla Polski, że kraj nie będzie dysponować wystarczającą nadwyżką mocy za kilka lat?