Zapytanie nr 1776

do ministra sprawiedliwości

w sprawie funkcjonowania sądownictwa powszechnego w Polsce

Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Paweł Grabowski

Data wpływu: 22-12-2016

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnim czasie został opublikowany raport Fundacji ”Court Watch Polska” (http://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/jak-dzialaja-nasze-sady-komentarz-po-publikacji-raportu-fundacji-court-watch-polska,n,1000189324.html) odnośnie do funkcjonowania sądownictwa powszechnego w Polsce. Wnioski jakie wynikają z niniejszej publikacji budzą niepokój i wątpliwości, co do należytej organizacji pracy sędziów i sądów w Polsce. Według w/w publikacji około 40-60% spraw sądowych nie zaczyna się o planowanym czasie. Kolejnym z problemów jest brak zrozumiałego wyjaśniania decyzji podjętych przez sądy.

Szczególne wątpliwości w tym zakresie dotyczą sądów znajdujących się w województwie lubelskim. Zgodnie z wynikami raportu, województwo lubelskie znalazło się w tym zakresie na niechlubnym, pierwszym miejscu. Kolejne zastrzeżenia dotyczące pracy sądów budzą zwyczaje związane z pozostawaniem adwokatów i prokuratorów w sali poza czasem rozpraw. Mogą one świadczyć o naruszeniu zasady bezstronności sądu, w związku z czym w opinii społeczeństwa, wszelkie takie przypadki powinny być szczegółowo weryfikowane i wyjaśniane.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na niniejsze pytania:

  1. Jakie rozwiązania w zakresie usprawnienia organizacji sądownictwa w Polsce przewiduje Ministerstwo Sprawiedliwości?
  2. Czy obecnie wyciągane są jakiekolwiek konsekwencje służbowe w stosunku do sędziów, którzy rozpoczynają rozprawy z opóźnieniem?
  3. Proszę o przedstawienie jaki jest średni czas rozpatrywania spraw przez sądy rejonowe i okręgowe. Proszę o przedstawienie danych z podziałem na lata 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 oraz na poszczególne województwa.
  4. Proszę o przedstawienie jaka jest średnia roczna ilość spraw przypadająca na jednego sędziego. Proszę o przedstawienie danych z podziałem na lata 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, z uwzględnieniem sądów rejonowych i okręgowych oraz poszczególnych województw.
  5. Proszę o przedstawienie jaka jest średnia roczna ilość spraw przypadająca na jednego sędziego w Niemczech, Francji, Włoszech i na Węgrzech.
  6. Proszę o przedstawienie ile godzin tygodniowo sędziowie przeznaczają na prowadzenie posiedzeń sądowych. Proszę o przedstawienie danych z podziałem na sądy rejonowe i sądy okręgowe oraz na lata 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015
  7. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje w najbliższym czasie zmianę przepisów ustawowych w zakresie doprecyzowania zasad związanych z przebywaniem obrońców i prokuratorów na sali rozpraw przed lub po zakończonym posiedzeniu sądu?