Interpelacja nr 14808
do ministra zdrowia
w sprawie stosowania bisfenolu A
Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Elżbieta Zielińska
Data wpływu: 09-08-2017
Szanowny Panie Ministrze!
Bisfenol A to wysoce toksyczny związek organiczny z grupy fenoli stosowany powszechnie przy produkcji tworzyw sztucznych. Bisfenol A znajduje się nie tylko w pojemnikach, w których przechowywana jest żywność, ale także np. banknotach, paragonach czy zabawkach.
Liczne badania wskazują, że bisfenol A jest kancerogenny i powoduje zaburzenia hormonalne u osób wystawionych na jego wpływ. Nie stwierdzono przy tym, aby szkodliwe były tylko wysokie dawki tego związku - niskie dawki BPA potrafią także powodować choroby i zaburzenia, np. u kobiet w ciąży. Bisfenol A jest także odpowiedzialny za problemy z tarczycą, otyłość i astmę. Natomiast, jak wykazały badania przeprowadzone przez Silent Spring Institute i Breast Cancer Fund, już trzydniowa zmiana produktów pakowanych na świeże spowodowała spadek bisfenolu A, zarówno w organizmie dzieci, jak i dorosłych.
Niestety BPA jest używany niemal na całym świecie m.in. do produkcji jednorazowych butelek do napojów oraz folii i jednorazowych pojemników plastikowych do przechowywania żywności. Niezależnie od powyższego, wskazać należy, iż Unia Europejska ustaliła, bezpieczną dzienną dawką BPA dla człowieka, która nie powinna przekraczać 0,5 mg na kilogram masy ciała.
W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy Ministerstwo Zdrowia posiada informacje dotyczące stosowania bisfenolu A w Polsce? Proszę o podanie wykazu produktów, których produkcja odbywa się przy użyciu bisfenolu A.
- W jaki sposób ministerstwo kontroluje przestrzeganie bezpiecznej dawki BPA przez producentów w Polsce? Ile razy w ciągu ostatnich 5 lat kontrole wykryły przekroczenie dopuszczalnej dawki BPA?
- Czy planowane są działania zmierzające do wycofania z kraju plastikowych butelek, które zawierają toksyczny związek organiczny na rzecz butelek szklanych?