Interpelacja nr 4347
do ministra sprawiedliwości
w sprawie możliwej likwidacji jednostki Prokuratury Rejonowej w Parczewie
Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Tomasz Rzymkowski, Barbara Chrobak
Data wpływu: 22-06-2016
Szanowny Panie Ministrze!
W związku z interwencją Starosty Parczewskiego, który wystąpił do mojego biura poselskiego z pismem w imieniu mieszkańców powiatu parczewskiego w sprawie planowanej likwidacji Prokuratury Rejonowej w Parczewie zwracam się z prośbą o przeanalizowanie poniższego zagadnienia.
Prokuratura Rejonowa w Parczewie swoją właściwością obejmuje sprawy z terenu miasta Parczew, gmin o charakterze wiejskim oraz z terenu Drogowego Przejścia Granicznego w Sławatyczach. Teren, który obejmuje swoją właściwością Prokuratura Rejonowa w Parczewie ze względu na swoje położenie w niedalekiej odległości od przejścia granicznego w Sławatyczach charakteryzuje się występowaniem znacznej liczby przestępstw o charakterze transgranicznym. W ramach terenów objętych właściwością działalności Prokuratury Rejonowej w Parczewie znajdują się także tereny rekreacyjno-wypoczynkowe gdzie zwłaszcza w okresie letnim prowadzona jest duża liczba postępowań związanych z przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu oraz wolności seksualnej. Jednak jak wynika z aktualnych statystyk również w sezonie zimowym prowadzony jest szereg spraw związanych z przestępstwami przeciwko mieniu tj. włamania, kradzieże, niszczenie domków letniskowych. Dodatkowo należy zauważyć, że obszar właściwości Prokuratury jest bardzo rozległy, a likwidacja niniejszej jednostki może się przyczynić do znacznego opóźnienia czasu podjęcia działań dochodzeniowych przez prokuraturę. W konsekwencji może się to przełożyć na zmniejszenie skuteczności działań podejmowanych przez prokuraturę i wzrostu przestępczości.
Likwidacji Prokuratury Rejonowej w Parczewie sprzeciwia się także lokalna społeczność, która wyraziła swoje stanowisko w postaci petycji, pod którą podpisało się około 3000 osób. Tożsame stanowisko w tej sprawie wyraził Sejmik Województwa Lubelskiego oraz lokalne władze samorządowe szczebla powiatowego i gminnego, które kierowały liczną korespondencję w tym zakresie do Prokuratura Generalnego oraz Ministra Sprawiedliwości.
Ufam, że Pan Minister, podejmując decyzję w zakresie dalszego funkcjonowania Prokuratury Rejonowej w Parczewie, uwzględni głosy mieszkańców oraz oceni realną sytuację występującą na tym terenie. Należy rozważyć, czy zakładane korzyści w postaci zaoszczędzonych pieniędzy nie będą mniejsze niż straty w postaci braku kontroli nad przestępczością na terenach przygranicznych.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
-
Czy i w jakim terminie Ministerstwo planuje likwidację Prokuratury Rejonowej w Parczewie?
-
Jakie względy przemawiają za ewentualną likwidacją Prokuratury Rejonowej w Parczewie? Czy decyzja o likwidacji została/zostanie oparta na szczegółowych badaniach, analizach? Proszę o przedstawienie takich badań oraz analiz.
-
O ile wydłuży się czas dojazdu prokuratora do miejsca zdarzenia w przypadku zlikwidowania Prokuratury Rejonowej w Parczewie? Czy likwidacja nie przyczyni się to do sparaliżowania pracy prokuratury oraz zmniejszenia skuteczności podejmowanych działań oraz skuteczności pracy prokuratorów?