Interpelacja nr 14657
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie przetargów na zastępstwo procesowe oraz doradztwo w zakresie zastępstwa procesowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Paweł Szramka, Maciej Masłowski
Data wpływu: 01-08-2017
Szanowny Panie Ministrze!
Niniejszą interpelację kieruję w związku z niejasnościami związanymi z przetargami na zastępstwo procesowe oraz doradztwo w zakresie zastępstwa procesowego dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W kwietniu, a następnie w lipcu 2016 r. na portalu centralnym – BZP umieszczono ogłoszenie o udzieleniu zamówienia. Zamawiającym był mazowiecki oddział – OR07 Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, natomiast przedmiotem zamówienia było zastępstwo procesowe oraz doradztwo w zakresie zastępstwa procesowego. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku przetargi wygrał ten sam podmiot z ofertą opiewającą na 250.000 zł, łącznie bagatela pół miliona złotych.
W udzielaniu tego typu zamówień publicznych towarzyszą wątpliwości: po pierwsze, czy zamawiający prawidłowo oszacował wartość zamówienia, a po drugie, czy przedmiotowe odrębne zamówienia to w gruncie rzeczy jedno zamówienie, z uwagi na podobieństwo przedmiotowe i funkcjonalne zamówienia, tożsamość czasową i wykonanie zamówienia przez jednego wykonawcę.
Wątpliwości te potęguje dodatkowo okoliczność, iż ARiMR posiada własne biuro prawne i zatrudnia liczne grono prawników. A mimo takiego stanu rzeczy wydatkuje ogromne pieniądze na usługi prawnicze.
W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy ARiMR posiada biuro prawne?
- Ilu jest obecnie prawników zatrudnionych w biurze prawnym ARiMR?
- Które oddziały ARiMR posiadają departamenty prawne?
- Jaki jest zakres obowiązki obowiązków prawników zatrudnionych w departamentach prawnych?
- Czy prawnicy zatrudnieni w ARiMR, w tym w oddziale mazowieckim 0R07 posiadają uprawnienia do zastępstwa procesowego w sprawach sądowych z udziałem ARiMR?
- Jak często i w jakich przypadkach Oddział mazowiecki Agencji korzysta z usług kancelarii adwokackich?
- Ile razy i w jakim celu na przestrzeni lat 2015-2017 korzystano z obsługi prawnej kancelarii adwokackich/radcowskich?
- Jakie są koszty związane z obsługą prawną ARiMR oraz jej poszczególnych oddziałów na przestrzeni 2015–2017 r.? Proszę o dane uwzględniające poszczególne lata.
- Dlaczego ARiMR nabywa usługi prawne zewnętrznych podmiotów, a nie korzysta z obsługi prawnej w zakresie tzw. bieżącej obsługi prawnej danej jednostki?