Interpelacja nr 13693
do ministra energii, ministra finansów
w sprawie zniesienia podatku akcyzowego na olej opałowy używany w gospodarstwach domowych
Zgłaszający: Paweł Szramka, Paweł Skutecki, Wojciech Bakun, Maciej Masłowski, Jarosław Sachajko
Data wpływu: 23-06-2017
Szanowny Panie Ministrze!
W czasie ostatniej zimy na terenie wielu polskich aglomeracji miejskich zarysował się problem smogu powodującego liczne schorzenia zdrowotne prowadzące zwłaszcza w przypadku osób starszych do śmierci. Jednocześnie podstawowym opałem w domach wielu polskich rodzin jest węgiel często niskiej jakości w połączeniu z drewnem i odpadami pochodzącymi z przemysłu meblarskiego nasączonymi lakierami i innymi substancjami toksycznymi które w procesie spalania dostają się do atmosfery. Mimo licznych kampanii społecznych problem smogu zamiast się zmniejszać z roku na rok coraz bardziej się nasila, a wynika to przede wszystkim z tego że Polaków nie stać na ogrzewanie domów olejem opałowym, podczas spalania którego poziom emisji do atmosfery tlenku siarki jest kilkunastokrotnie niższy niż przy spalaniu węgla kamiennego. Emisja tlenku węgla w porównaniu do węgla jest niższa ponad 50-krotnie, a pyłu zawieszonego 20-krotnie niższa. Wysoki koszt zakupu oleju opałowego wynika między innymi z opodatkowania go akcyzą.
W związku z powyższym bardzo prosimy o ustosunkowanie się do problemu oraz odpowiedź na wskazane pytania.
1. Co Pan sądzi o propozycji zniesienia podatku akcyzowego na olej opałowy używany w gospodarstwach domowych do ogrzewania budynku?
2. Czy istniejące rozwiązania prawne w zakresie sankcji za stosowanie oleju opałowego na cele inne niż opałowe nie dają nam jakiegoś poziomu gwarancji, że olej opałowy nie trafi na czarny rynek?
3. Czy oszczędności związane z leczeniem schorzeń wywołanych przez smog nie zrekompensują z czasem kosztów zniesienia akcyzy na olej opałowy lekki?
Uprzejmie prosimy o odpowiedź na powyższe pytania.