Interpelacja nr 13652
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie hodowli pszczół w miastach
Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Józef Brynkus, Paweł Grabowski, Paweł Szramka, Maciej Masłowski, Wojciech Bakun
Data wpływu: 22-06-2017
Szanowny Panie Ministrze!
Do mojego biura zwrócił się mieszkaniec miejscowości Jaworzno, który od dłuższego czasu boryka się z problemem pasieki znajdującej się w pobliżu jego zabudowań. W skład wspomnianej pasieki wchodzi 18 uli zlokalizowanych bardzo blisko granicy działki. Pasieka nie jest w żaden sposób oznakowana, a ule nie są zabezpieczone. W dniach 25.08-26.08.2016 roku pszczoły zaatakowały i dotkliwie pokąsały mieszkańca sąsiedniej działki. Pszczelarz nie poczuwa się do winy. Sprawa była niejednokrotnie zgłaszana na Policję i do Straży Miejskiej.
W wielu miastach pszczoły można hodować nawet w centrum, wystarczy ogrodzić teren siatką i usytuować ule dziesięć metrów od ogrodzenia. W Jaworznie niestety nie ma prawa miejscowego, które skutecznie regulowałoby tę kwestię, więc wszystko zależy od dobrej woli pszczelarzy. W związku z powyższym mieszkańcy posesji sąsiadujących z pasieką bojąc się o życie i zdrowie swoje i swoich dzieci nie mogą swobodnie poruszać się po swoich działkach. Należy zauważyć, iż problem przedstawiony powyżej nie jest odosobniony. Sytuacja związana z brakiem jednolitego prawa w zakresie zasad hodowania pszczół w centrum miasta stanowi problem powszechny.
W związku z powyższym, uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie jest stanowisko Pana Ministra w powyższej sprawie?
- W ilu miastach prawo miejscowe reguluje kwestie związane z hodowlą pszczół? Proszę o zestawienie z podziałem na województwa.
- Jakie rozwiązania powyższej kwestii są najczęściej stosowane w innych miastach?
- Czy Ministerstwo pracuje nad przygotowaniem powszechnie obowiązującej regulacji, która jasno określiłaby zasady hodowli pszczół w miastach? Jeśli tak, jakie są podstawowe założenia tego aktu prawnego?