Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Podatki lokalne
Kategoria: Budżet Samorządu Terytorialnego
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Sprawozdanie: Informacja o wykonaniu budżetów jst
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Brak jest jednobrzmiącej legalnej definicji podatków lokalnych. Podatki i opłaty zaliczane przez ustawodawcę do kategorii podatków lokalnych zostały wprawdzie enumeratywnie wyliczone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jednak na liście tej nie znajdują się inne świadczenia podatkowe, które posiadają cechy podatków lokalnych, ale uregulowane są w innych ustawach. Zgodnie z doktryną prawa finansów publicznych podatki lokalne stanowią te podatki, wobec których jednostki samorządu terytorialnego posiadają władztwo podatkowe. Obejmuje one prawo organów jednostek samorządu terytorialnego do poboru określonych podatków na rzecz lokalnego budżetu oraz do kształtowania wymiaru tych podatków głównie poprzez możliwość ustalania konkretnych stawek podatkowych (poniżej maksymalnej stawki ustawowej) oraz wprowadzania ulg i zwolnień.
Źródło:
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 70 ze zm.), art. 1, ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 170 ze zm.), art. 10, ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2023 r., poz. 1774 ze zm.), art. 18, ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 333 ze zm.), art. 6, 12 i 13e, ustawa z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym. (Dz. U. z 2019 r., poz. 888), art. 4 i 6-7, ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r., poz. 2540 ze zm.), art. 2, ustawa z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2267 ze zm.), art. 4.
Komentarz:
Biorąc pod uwagę przepisy ustawowe oraz doktrynę prawa finansów publicznych do kategorii podatków lokalnych należą:

· podatek od nieruchomości, uregulowany ustawą o podatkach i opłatach lokalnych,

· podatek od środków transportowych, uregulowany ustawą o podatkach i opłatach lokalnych:

· podatek rolny, uregulowany ustawą o podatku rolnym,

· podatek leśny, uregulowany ustawą o podatku leśnym,

· podatek dochodowy opłacany w formie karty podatkowej, uregulowany ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

· podatek od spadków i darowizn, uregulowany ustawą o podatku od spadków i darowizn,

· podatek od czynności cywilnoprawnych, uregulowany ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Zgodnie z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wpływy z podatków: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, dochodowego od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych stanowią dochody własne gminy. Na mocy innych regulacji ustawowych rady gminy bądź też wójtowie, burmistrzowie, prezydenci mogą w pewnym zakresie kształtować niektóre elementy konstrukcyjne tych podatków, przede wszystkim stawki podatkowe oraz ulgi i zwolnienia.
Autor (Autorzy): Korolewska Monika