Interpelacja nr 8714

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie statystyk dotyczących zwolnienia przez ZUS w woj. wielkopolskim z obowiązku opłacenia składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Zgłaszający: Katarzyna Kotula, Katarzyna Ueberhan, Tadeusz Tomaszewski, Wiesław Szczepański, Karolina Pawliczak, Katarzyna Kretkowska, Romuald Ajchler

Data wpływu: 09-07-2020

Szanowna Pani Minister,

na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy przeczytać, że „ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Pierwsze regulacje w tym zakresie weszły w życie 1 kwietnia br. Kolejne zostały wprowadzone od 18 kwietnia i od 15 maja. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS”.

Jedną z form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej jest zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. dla osób prowadzących działalność, firm zgłaszających do ubezpieczenia społecznego mniej niż 50 osób, spółdzielni socjalnych oraz osób duchownych.

Dlatego nasuwają się pytania:

  1. Ile wniosków o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku wpłynęło dotychczas do ZUS w woj. wielkopolskim?
  2. Ile wniosków o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku zostało dotychczas rozpatrzonych pozytywnie przez ZUS w woj. wielkopolskim?
  3. Ile wniosków o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku zostało dotychczas rozpatrzonych negatywnie przez ZUS w woj. wielkopolskim? Jakie były tego przyczyny?
  4. Jaki jest najkrótszy, a jaki najdłuższy termin rozpatrywania wniosków o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku przez ZUS w woj. wielkopolskim? Z czego wynikają ewentualne rozbieżności?

Łączę wyrazy szacunku

Katarzyna Kotula
Posłanka na Sejm RP