Interpelacja nr 9211

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie zmian systemowych dotyczących możliwości podejmowania zatrudnienia przez osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny

Zgłaszający: Monika Rosa

Data wpływu: 27-07-2020

Szanowna Pani Minister,

zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością nie może otrzymywać dochodu z wykonywanej pracy zarobkowej.

W 2020 roku wysokość tego świadczenia wynosi 1830,00 zł netto. Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z art. 17 wskazanej ustawy świadczenie to może pobierać tylko i wyłącznie jeden z rodziców. Kwota ta jest niższa od płacy minimalnej na ten sam rok.

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami chcieliby mieć możliwość rozwoju oraz podjęcia zatrudnienia bez przymusu rezygnacji z pracy jako formy dorobienia do świadczenia albo z przysługującego im z mocy prawa świadczenia. Warte podkreślenia jest to, że opiekunowie osób z niepełnosprawnościami pozostają nimi bez względu na to, czy są aktywni zawodowo, czy też nie. Wysokość świadczenia nie daje im jednak bezpieczeństwa finansowego. Wielu opiekunów zmuszonych jest przez to do podejmowania zatrudnienia „na czarno”.

Możliwość dorobienia do świadczenia pielęgnacyjnego pozwoliłaby na podniesienie jakości i warunków życia tych rodzin. Opiekun (którym najczęściej jest matka) mógłby podjąć zatrudnienie w czasie, w którym drugi z rodziców pozostaje w domu, lub w sytuacji, kiedy dziecko przebywa w szkole lub w ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym.

W związku z powyższym mam do Pani Minister następujące pytania:

1. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje lub planuje rozpocząć prace legislacyjne umożliwiające opiekunom pobierającym zasiłek pielęgnacyjny podjęcie zatrudnienia? Jeżeli tak, to na jakim etapie znajdują się prace? Jeżeli nie, to dlaczego?

2. Ile aktualnie osób pobiera zasiłek pielęgnacyjny?

3. Jaka kwota została w 2020 roku przeznaczona na zasiłki pielęgnacyjne?

4. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej posiada dane o tym, ile osób pobierających zasiłek pielęgnacyjnych dorabia „na czarno” do tego zasiłku? Jakie sankcje grożą takim osobom?

5. Ile osób w 2019 roku zostało objętych opieką w ramach programu „Opieka wytchnieniowa”?

6. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej publikuje broszury bądź inne druki informacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością oraz dla przyszłych rodziców? Czy ministerstwo współpracuje w tym zakresie z innymi resortami? Jakimi?