Interpelacja nr 12910

do ministra zdrowia

w sprawie działań podjętych celem wzmocnienia kadrowego i finansowego wojewódzkiej i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w woj. wielkopolskim

Zgłaszający: Jan Szopiński, Romuald Ajchler, Katarzyna Kretkowska, Karolina Pawliczak, Wiesław Szczepański, Tadeusz Tomaszewski, Katarzyna Ueberhan

Data wpływu: 16-10-2020

Szanowny Panie Ministrze!

W mediach codziennych i branżowych pojawia się coraz więcej informacji o tym, że stacje sanitarno-epidemiologiczne na terenie całej Polsce coraz gorzej radzą sobie z wypełnianiem swoich obowiązków. Menagerowie firm, dyrektorzy szkół, domów pomocy społecznej, urzędów administracji i innych jednostek skarżą się na coraz trudniejszy kontakt telefoniczny w sprawach występujących u nich przypadków epidemicznych. Z kolei pracownicy sanepidów sygnalizują, że są coraz bardziej przemęczeni zwiększonym zakresem obowiązków oraz są coraz mniej wydolni ze względu na rosnącą absencję pracowniczą. Absencja wynika zarówno z coraz większej liczby pracowników obejmowanych kwarantanną, jak też z powodu nasilenia się jesiennego okresu infekcji.

Dyrektorzy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa od wielu tygodni zgłaszają problem znacznego zwiększenia zakresu zadań tych stacji, przy braku jednoczesnego wzmocnienia ich pod względem kadrowym. Wiele czasu, który można by przeznaczyć na walkę z epidemią, zajmują aktualnie różne działania statystyczne dotyczące sytuacji epidemiologicznej, wnioski o udostępnienie informacji publicznej, listy wymazowe, sprawozdania dotyczące zestawień z podziałem na dni i gminy, wyjaśnienia i sprostowania oraz inne czynności biurokratyczne. Wiele z tych czynności biurokratycznych, statystycznych i technicznych mogłyby wykonywać osoby delegowane do sanepidów z innych instytucji administracyjnych, zamiast masowych zwolnień, w administracji państwowej, zapowiadanych przez premiera.

Ponadto problemem dostrzeganym nie tylko przez sanepidy, ale także przez obywateli, jest chaos legislacyjny i informacyjny, wynikający miedzy innymi ze stosowania „lex konferencja prasowa premiera”. Przepisy są ogłaszane i omawiane ustnie na konferencjach prasowych z udziałem ministra zdrowia. Brak jest natychmiastowego dostępu do nich w formie dokumentów, zarówno w momencie ogłoszenia rozporządzeń, jak też w ciągu następnych dni. Nie ma ich również na bieżąco ma na portalach ISAP czy LEX.

Pomocą w lepszym funkcjonowaniu sanepidów na terenie województwa byłaby zapewne lepsza organizacja ich pracy, sprawniejszy system informacji o zmianach zasad i przepisów, dodatkowe zatrudnienie lub czasowe delegowanie pracowników urzędów mniej obciążonych zadaniami, między innym w związku z przepisami prawa epidemicznego, zezwalającymi na wydłużenie terminów i pracę zdalną. Docierają jednak do mnie sygnały, że Ministerstwo Zdrowia nie zapewnia pracownikom sanepidów wynagrodzenia adekwatnego do wykonywanej obecnie pracy, co zmniejsza zainteresowanie pracą w nich osób z zewnątrz.

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie pilnych odpowiedzi na następujące pytania dotyczące funkcjonowania stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa wielkopolskiego:

1. Czy Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje działania głównego inspektora sanitarnego w zakresie dostosowania wojewódzkich i powiatowych jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej do zwiększonych zadań związanych z pandemią COVID-19? Jakie wnioski z tego monitoringu zostały wdrożone z inicjatywy głównego inspektora sanitarnego na terenie województwa?

2. Czy w związku z rozwojem pandemii została zwiększona liczba pracowników w sanepidach? Proszę o podanie danych według stanu na dzień 12 października 2020 r., porównując go do stanu na dzień 31 marca 2020 r. w:

a) wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej;

b) powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa.

3. W której ze stacji na terenie województwa znajdują się pracownicy na kwarantannach oraz ilu jest tych pracowników w poszczególnych stacjach, według stanu na dzień udzielenia odpowiedzi?

4. Czy stacje, o które pytam w pyt. nr 3, w okresie od 1 października 2020 r. do dnia udzielenia odpowiedzi w pełni funkcjonowały, czy funkcjonują (funkcjonowały) w ograniczonym zakresie? Jakie podmioty przejęły ich zadania?

5. Jakie instrumenty finansowe zastosowano wobec pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa, ze względu na zwiększony zakres zadań tych pracowników w związku z pandemią COVID-19?

6. Czy pracownicy poszczególnych sanepidów na terenie województwa otrzymali podwyżki płac? Proszę o podanie średnich podwyżek płac dla pracowników, po 31 marca 2020 r., oraz terminów ich wdrożenia w:

a) wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej;

b) poszczególnych powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa.

Z wyrazami poważania