Interpelacja nr 16629

do ministra finansów

w sprawie uregulowania i zwiększenia bezpieczeństwa rynku kryptowalut

Zgłaszający: Przemysław Koperski, Katarzyna Ueberhan, Monika Falej, Jan Szopiński, Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Karolina Pawliczak, Wanda Nowicka, Marcin Kulasek, Andrzej Szejna, Katarzyna Kotula, Anita Kucharska-Dziedzic, Joanna Senyszyn

Data wpływu: 15-12-2020

Warszawa, 11.12.2020 r.

Szanowny Panie Ministrze!

W wielu państwach obserwujemy zwiększającą się adopcję kryptowalut. Zdecentralizowane waluty oparte na technologii blockchain są skupywane już nie tylko przez małych inwestorów detalicznych, jak miało miejsce jeszcze rok temu, ale także duże firmy. Wystarczy wymienić tutaj takie podmioty z Wall Street jak Square czy MicroStrategy. Korporacje czasami podkreślają, że wobec spodziewanej rosnącej inflacji dolara traktują bitcoiny jako rodzaj tzw. bezpiecznej przystani, czyli aktywo, które może zachować wartość w czasie kryzysu. Ponadto na całym świecie rośnie liczba giełd kryptowalut, kantorów i bitomatów (urządzeń przypominających bankomaty, za pomocą których można skupować cyfrowe waluty). Wraz z tym rośnie liczba inwestorów detalicznych, którzy skupują bitcoiny jako swoją inwestycję.

Problemem rynku pozostaje brak świadomości inwestorów co do bezpiecznego przechowywania kryptowalut. Nadal większość inwestorów deponuje je na giełdach. Gdy te upadają, klienci tracą środki, co widzieliśmy już w przypadku np. japońskiej platformy Mt. Gox czy polskiej Bitmarket. Kryptowaluty powinny być przechowane w portfelach/na kontach ich właścicieli. Niestety nadal większość z tych ostatnich ignoruje ten fakt. Alternatywą jest uregulowanie systemu bankowego w taki sposób, by użytkownicy np. bitcoina mogli deponować swoje cyfrowe aktywa w bankach.

Początkiem roku weszła w życie niemiecka ustawa o praniu pieniędzy, która pozwala instytucjom finansowym oferować swoim klientom kryptowaluty i ich deponowanie. Jest to też zgodne z tegorocznym komunikatem kontrolera waluty w USA, w którym stwierdzono, że konsumenci powinni mieć możliwość przechowywania swoich kryptowalut w bankach.

W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy Ministerstwo Finansów wraz z KNF planują uregulowanie rynku kryptowalut w taki sposób, by inwestorzy mogli deponować np. bitcoiny w bankach.
  2. Czy rząd RP planuje nabycie kryptowalut jako alternatywy dla złota w ramach zakupu rezerw?
  3. Czy są plany dotyczące przygotowania akcji edukacyjnej związanej z kryptowalutami – objaśniającej np. jak je bezpiecznie przechowywać i jak nie dać się oszukać przy ich zakupie/sprzedaży?