Odpowiedź na interpelację nr 15040

w sprawie wypłaty dodatku wojennego dla żołnierzy z misji UNIFIL

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz

Warszawa, 11-01-2021

Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Pawła Szramki w sprawie wypłaty dodatku wojennego dla żołnierzy z misji UNIFIL (nr 15040), uprzejmie informuję, że, zgodnie z decyzją władz państwowych, od października 2019 r. żołnierze Wojska Polskiego ponownie pełnią służbę w PKW w Libanie.

Według obowiązujących przepisów, żołnierzowi skierowanemu do pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa, w zależności od okoliczności, obok uposażenia zasadniczego przyznaje się określone dodatki finansowe. Zgodnie z art. 102 ust. 5 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 860 z późn. zm.), żołnierzowi zawodowemu przebywającemu w strefie działań wojennych przysługuje dodatek wojenny. Warunkiem przyznania żołnierzowi dodatku wojennego jest pełnienie przez niego służby w strefie działań wojennych.

W świetle art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2014 r., poz. 1510 z późn. zm.) uznanie określonego obszaru za strefę działań wojennych oraz dzień rozpoczęcia i zakończenia tych działań ogłasza minister właściwy do spraw zagranicznych, w drodze obwieszczenia.

Minister Spraw Zagranicznych, obwieszczeniem z dnia 25 lipca 1994 r. (M. P. poz. 375), uznał terytorium państwa Libanu za strefę działań wojennych, ustalając jednocześnie, że data ustania tego stanu zostanie podana w odrębnym obwieszczeniu. W bieżącym roku, Minister Spraw Zagranicznych, obwieszczeniem z dnia 20 sierpnia 2020 r. (M. P. poz. 766), ogłosił, że z dniem 31 grudnia 2009 r. zakończono uznawanie rejonu działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji Tymczasowych Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Libańskiej za znajdujący się w strefie działań wojennych.

W świetle powyższego, mając na uwadze treść obwieszczenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 20 sierpnia 2020 r, aktualnie nie ma podstaw prawnych do wypłaty dodatku wojennego dla żołnierzy pełniących służbę w PKW w Libanie.

Dyskusja na temat strefy działań wojennych w Republice Libańskiej toczyła się już w fazie przygotowania PKW do ponownej realizacji zadań w ramach misji UNIFIL i wówczas ze stanowiska MSZ wynikało, że obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 25 lipca 1994 r. utraciło moc wraz z uchyleniem rozporządzenia stanowiącego podstawę prawną do jego wydania. W związku z tym przyjęto, że - skoro terytorium Republiki Libańskiej nie było uznawane za strefę działań wojennych - dodatek wojenny nie był żołnierzom wypłacany. Żołnierze przed wyjazdem byli informowani, że Republika Libańska nie jest uznawana za strefę działań wojennych. Obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 20 sierpnia 2020 r. w sprawie zakończenia uznawania terytorium Republiki Libańskiej za strefę działań wojennych nie ma wpływu na funkcjonowanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Libańskiej.

W kontekście analizowanego tematu dodać należy, że Minister Obrony Narodowej, uwzględniając trudne warunki panujące w miejscu wykonywania zadań przez PKW UNIFIL, decyzją Nr 56/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 kwietnia 2020 r. w sprawie zwiększenia należności zagranicznej i dodatku zagranicznego, otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa i pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 71), zwiększył stawki należności zagranicznych dla PKW w Libanie do takiego samego poziomu, jak dla żołnierzy zawodowych oraz pracowników wojska wykonujących zadania w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Katarze, Kuwejcie oraz Republice Libańskiej, tj. o 70% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.