Interpelacja nr 27502

do ministra zdrowia

w sprawie pacjentów z rakiem prostaty

Zgłaszający: Krzysztof Śmiszek

Data wpływu: 11-10-2021

Na całym świecie listopad został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego i rakiem jąder. Od kilku lat rośnie świadomość problemu również dzięki akcjom społecznym, takim jak zapuszczanie wąsów przez mężczyzn. Niestety nawet najszerzej zakrojone kampanie społeczne nie będą w stanie nigdy wyeliminować chorób nowotworowych. Potrzebne jest podejście systemowe, dzięki któremu i diagnostyka, i leczenie raka prostaty będą prowadzone w sposób, który pozwoli przeżyć pacjentom dotkniętym tą chorobą.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Co roku w Polsce diagnozę otrzymuje ponad 15 tys. mężczyzn, z których w wyniku choroby umiera niemal połowa. Dzieje się tak również za sprawą tabuizacji tematu i niskiej zgłaszalności na badania profilaktyczne. Nie bez przyczyny pozostaje fakt, że rak stercza we wczesnym stadium przebiega bezobjawowo. Dlatego eksperci apelują o wprowadzenie kompleksowych zmian systemowych usprawniających opiekę nad pacjentem z rakiem prostaty. Ich zdaniem w równej mierze należy skupić się zarówno na diagnostyce, jak i na leczeniu.

Aspekt profilaktyczny został uwzględniony w kompleksowym zestawie badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Mężczyznom może zostać wykonane badanie w kierunku raka prostaty (oznaczania stężenia markera nowotworowego PSA w surowicy). Niestety zestaw badań jest jednorazowy, a skrining w kierunku raka prostaty winien być wykonywany regularnie. Równie ważna jest, nieuwzględniona w zestawie badań, specjalistyczna konsultacja wyników. Zdaniem organizacji pacjenckich i klinicystów potrzebujemy kompleksowego programu wczesnego wykrywania raka prostaty.

Postulowane są również zmiany w programach lekowych. Dostęp do nowoczesnych technologii lekowych i zabiegowych pozostaje niewystarczający. Sytuacja ma się szczególnie źle w przypadku chorych, u których nie wystąpiły przerzuty. Muszą oni wręcz oczekiwać na pogorszenie stanu zdrowia, aby otrzymać skuteczne leczenie, choć leczenie jest najbardziej skuteczne we wczesnym stadium zaawansowania choroby. W debacie publicznej coraz silniej podnoszone są postulaty rozluźnienia rygorystycznych kryteriów włączenia do programów lekowych.

Wobec skali problemu potrzebujemy szybko wprowadzić zmiany systemowe, które pozwolą nam uniknąć tysięcy zgonów. Liczba diagnozowanych przypadków już w 2031 r. może wynieść nawet 30 tys. rocznie. Jeśli niczego nie zmienimy, znaczna część tych osób umrze.

W związku z powyższym zwracamy się z następującymi pytaniami:

  1. Jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia w celu koordynacji opieki nad pacjentem z rakiem prostaty?
  2. Jakie działania edukacyjne i systemowe prowadzi ministerstwo w celu rozpowszechnienia badań diagnostycznych w kierunku raka prostaty?
  3. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększenie dostępu do skutecznego leczenia raka prostaty poprzez rozluźnienie kryteriów włączenia do istniejących programów lekowych? Jeśli tak, to kiedy należy oczekiwać takich zmian?
  4. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje udostępnienie nowych terapii lekowych stosowanych u pacjentów z rakiem prostaty, które dotychczas nie są objęte refundacją? Jeśli tak, to jakich i kiedy?

Z poważaniem

Krzysztof Śmiszek
Poseł na Sejm RP