Interpelacja nr 31576
do ministra rodziny i polityki społecznej, ministra zdrowia
w sprawie wsparcia dla opiekunów osób chorych na demencję
Zgłaszający: Paulina Matysiak
Data wpływu: 16-02-2022
Szanowni Państwo Ministrowie,
w Polsce nadal w zdecydowanej większości opiekunem osoby starszej z demencją jest członek jej najbliższej rodziny. Chory z otępieniem najczęściej zostaje wówczas w środowisku domowym do końca swojego życia. Opieka nad taką osobą jest ogromnym wyzwaniem, dlatego niezbędne jest odpowiednie systemowe wsparcie, ponieważ zbyt duże obciążenie opiekuna wiąże się z negatywnymi skutkami dla niego oraz samego seniora.
Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799), proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Na jakie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć opiekunowie seniorów chorych na otępienie? Jakie kryteria musi spełniać opiekun, aby takie otrzymać?
Jakie działania edukacyjne (np. szkolenia i warsztaty) są prowadzone w stosunku do tych opiekunów?
2. Ilu opiekunów rodzinnych osób starszych z demencją jest w Polsce?
3. Czy w przypadku niewydolności opieki rodzinnej starsze osoby chorujące na otępienie w stopniu zaawansowanym mają zapewnioną hospicyjną opiekę domową lub stacjonarną z gwarancją jej finansowania przez NFZ?
4. Czy Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracują nad wspólnym wypracowaniem systemowych rozwiązań dla opiekunów osób chorych na demencję? Na jakim etapie są te prace?
Z wyrazami szacunku
Paulina Matysiak
Posłanka na Sejm RP