Interpelacja nr 33453

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie umożliwienia uchodźcom z Ukrainy podejmowania pracy zgodnie z ich kwalifikacjami zawodowymi

Zgłaszający: Gabriela Lenartowicz

Data wpływu: 09-05-2022

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego przesyłane są liczne apele, w tym Fundacji FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, z prośbą o podjęcie działań mających na celu umożliwienie uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy zgodnie z ich wykształceniem i na podobnych zasadach jak obywatele polscy.

Rosyjska agresja na Ukrainę poskutkowała masową imigracją obywateli ukraińskich na terytorium Polski. Sytuacja ta oznacza konieczność dostosowania przepisów regulujących rynek pracy do obecnej sytuacji. Niestety obecnie dostęp do zawodów regulowanych jest dla obywateli Ukrainy bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Obowiązująca umowa międzynarodowa zawarta między Polską, a Ukrainą w zakresie wzajemnego uznawania stopni akademickich zezwala na kontynuację kształcenia w Polsce, nie prowadzi jednak do uznania dyplomów za równorzędne. Oznacza to konieczność nostryfikacji, w praktyce często przewlekłej i drogiej. Jednak nawet nostryfikacja nie otwiera drogi do licznych zawodów. W przypadku części z nich wynika to wprost z obowiązku posiadania obywatelstwa polskiego (np. strażnicy miejscy), w części z braku przepisów szczegółowych regulujących daną kwestię w odniesieniu do obywateli Ukrainy (np. urzędnicy samorządowi), w innych z kolei obecne normy prawne blokują karierę poza niskimi szczeblami (np. nauczyciele). Do tego doliczyć należy liczne problemy z uznawaniem innych dokumentów niezbędnych do wykonywania zawodu (zaświadczenia o odbyciu kursu, prawo jazdy itd.).

Sytuacja ta przekłada się na olbrzymie marnotrawienie kapitału ludzkiego i kompetencji Ukraińców przebywających obecnie w Polsce.

Uchodźcy z Ukrainy potrzebują natychmiastowej pomocy, nie tylko materialnej, lecz także w wymiarze prawnym, mającym na celu ułatwić podjęcie pracy specjalistom z Ukrainy oraz pomóc w rozwoju konkurencyjności polskiej gospodarki.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:

  1. Czy rząd planuje w najbliższym czasie nowelizację przepisów w taki sposób, aby usunąć barierę dostępu do większości zawodów i umożliwić uchodźcom z Ukrainy podejmowanie pracy na podobnych zasadach jak obywatele polscy?
  2. Czy trwają prace nad stworzeniem procedur dotyczących zatrudniania i podejmowania pracy przez uchodźców z Ukrainy zgodnie z ich kwalifikacjami zawodowymi? Jeśli takie prace nad nowelizacją prawa trwają, to kiedy dokładnie wejdą w życie?

Z wyrazami szacunku

Gabriela Lenartowicz