Interpelacja nr 34916

do ministra zdrowia

w sprawie pogarszającej się sytuacji leczenia i bytowania polskich stomików

Zgłaszający: Monika Falej, Maciej Kopiec, Robert Obaz, Anita Kucharska-Dziedzic, Paweł Krutul, Marek Rutka

Data wpływu: 26-07-2022

Szanowny Panie Ministrze!

Bardzo wiele złego dla poczucia stabilności zdrowotnej stomików spowodowało rozporządzenie MZ opublikowane w dniu 8 lipca 2022 r., a dotyczące zmiany poprzednich dokumentów w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Jak alarmuje reprezentująca stomików Fundacja STOMAlife, na chwilę obecną obowiązują limity wartościowe, które nie były rewaloryzowane od 2003 roku. MZ od dawna jest informowane, że obecna formuła jest niewystarczająca, by móc godnie funkcjonować.

Rosnące z miesiąca na miesiąc ceny pogarszają ciągle ten status. Nikt zdrowy nie wyobraża sobie możliwości skorzystania z toalety raz na dwa dni, a w najlepszym wypadku raz dziennie. Tymczasem MZ opublikowało projekt rozporządzenia, który wprawdzie diametralnie zmienia sposób refundacji wyrobów stomijnych wydawanych na zlecenie, ale w sposób wybitnie niekorzystny dla osób z wyłonioną stomią.

Publikowany projekt zakłada:

1) potencjalną dopłatę dla osób dorosłych do odbieranego sprzętu stomijnego, odpowiednio w wysokości 10% - worki i płytki, 20% - środki do pielęgnacji,

2) dostęp do środków do pielęgnacji ograniczony zostaje wyłącznie do pasty stomijnej 1 na miesiąc lub 15 pierścieni lub 30 półpierścieni oraz chusteczek (0 szt.) lub sprayu (szt. 1) do usuwania przylepca, oznacza to, że nic poza wymienionymi środkami nie będzie refundowane,

3) przy kolostomii refundacji nie podlegają żadne uszczelniacze,

4) ograniczenie możliwości kontynuacji zleceń przez pielęgniarki i położne - możliwość kontynuacji na 6 miesięcy, a nie jak dotychczas 12 miesięcy,

5) dopłatę do sprzętu również dla stomików z uprawnieniami dodatkowymi,

6) przy wyliczaniu limitów zostały przyjęte ceny, które nie są aktualne, co oznacza realnie dużo większe dopłaty pacjentów niż przewidywane w projekcie,

7) zaopatrzenie dla stomika ma być wystawiane na 4 odrębnych zleceniach w zależności od typu środków do zaopatrzenia stomii,

8) przewidywany sposób określania sprzętu ogranicza w sposób znaczny dostęp do sprzętu, dodatkowo dokładając ogromnej pracy przy wypisaniu zleceń, ograniczając tym samym czas, który lekarz czy pielęgniarka może poświęcić na badanie pacjenta.

Jeżeli rozporządzenie wejdzie w życie zgodnie z propozycjami, doprowadzi do wielu powikłań wynikających z niewystarczającego zaopatrzenia, ponieważ stomików zwyczajnie nie będzie stać na uiszczanie dopłat. W konsekwencji spowoduje wycofanie się stomików z życia społecznego i zawodowego.

Zaprzepaszczone zostaną efekty wieloletnich starań stomików i reprezentującej ich fundacji. Zniknie szansa na godne życie tak doświadczonych pacjentów.

Panie Ministrze!

Dołączam się do apeli i wspieram stomików, aby w czasach i tak już niekorzystnych warunków zewnętrznych nabywali oni przekonanie, że nie są pozostawieni sami sobie ze swoimi ciężkimi schorzeniami.

Liczę na Pana Ministra i na życzliwość wobec środowiska. Proszę więc o życzliwe właśnie odpowiedzi na pytania:

1. Czy utrzymany zostanie obecny sposób refundacji z możliwością indywidualnego doboru zaopatrzenia w określonej wartości refundacji i bez współfinansowania ze strony osób z wyłonioną stomią?

2. Czy zostaną urealnione limity stomijne: kolostomia - 450 zł, ileostomia - 600 zł, urostomia - 650 zł?

3. Czy zapewnieni się dostępność wysokiej jakości sprzętu stomijnego z uwzględnieniem spersonalizowanej możliwości doboru zaopatrzenia?

Z poważaniem

Monika Falej
Posłanka Warmii, Mazur i Powiśla