Interpelacja nr 35152

do ministra zdrowia

w sprawie opieki hospicyjnej

Zgłaszający: Anna Dąbrowska-Banaszek

Data wpływu: 03-08-2022

Pani Minister! Panie Ministrze!

Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej to wszechstronna, całościowa opieka i leczenie objawowe osób chorujących na nieuleczalne, postępujące oraz ograniczające życie choroby.

Opieka ta jest ukierunkowana głównie na poprawę jakości życia pacjentów zakwalifikowanych do opieki paliatywnej – jej celem jest zapobieganie bólowi i innym dolegliwościom somatycznym, a w razie ich wystąpienia – uśmierzanie ich. Często opieka taka jest świadczona początkowo w warunkach domowych, przy zaangażowaniu rodzin pacjentów, którzy sprawują opiekę przez całą dobę.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje kilka rodzajów takiej opieki:

- ambulatoryjną – poradnie medycyny paliatywnej,

- stacjonarną – hospicja lub oddziały opieki paliatywnej w szpitalu oraz

- domową – hospicja domowe.

Świadczenia w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej są udzielane przez świadczeniodawców w oparciu o podpisane przez nich w tym zakresie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Liczba pacjentów kwalifikujących się do opieki paliatywnej i hospicyjnej w ostatnim czasie znacznie zwiększyła się, liczba obecnie dostępnych miejsc świadczenia tego typu opieki nie jest wystarczająca.

W związku z tym zwracam się do Pani Minister i Pana Ministra z następującymi pytaniami:

  1. Czy planuje się wprowadzenie zmian organizacyjnych i zmian sposobu finansowania w systemie opieki hospicyjnej i paliatywnej?
  2. Czy planuje się zwiększenie dostępności do opieki paliatywnej w formie zwiększenia liczby jednostek i łóżek w opiece stacjonarnej? Czy rozważane jest uruchomienie programów, w których będzie możliwe pozyskiwanie dotacji na budowę nowych hospicjów stacjonarnych, zwłaszcza w takich regionach, gdzie dotychczas tego typu placówek nie ma?
  3. Czy planuje się zniesienie limitowania świadczeń z zakresu opieki hospicyjnej i paliatywnej finansowanych przez NFZ?
  4. Czy jest dostępne świadczenie w postaci opieki wytchnieniowej dla pacjentów pozostających w hospicjach domowych, gdy osoby sprawujące nad nimi codzienną opiekę mają czas wolny? Jeśli tak, czy jest możliwe w sposób ciągły (tj. przez cały rok) dokonywanie zgłoszeń potrzeby na tego typu świadczenie?

Z wyrazami szacunku