Porządek dzienny
96. POSIEDZENIE SEJMU RP
w dniach 19, 20 i 21 stycznia 2005 r.
SEJM UCHWALIŁ USTAWY:
o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska; (druki nr
3135, 3573, 3573-A)
- Ustawa ma zapewnić konkurencję na rynku energetycznym, co powinno spwodować spadek cen energii. Przedsiębiorstwa energetyczne będą ustalać taryfy dla paliw gazowych i energii, ale będą one jednak zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energii. Prezes URE może odmówić zatwierdzenia takiej taryfy, jeżeli stwierdzi, że jest ona ustalona niezgodnie z prawem. Nowelizacja umożliwi tym spółkom zmianę cen i stawek opłat za ciepło częściej niż raz na rok.
- W ustawie umożliwia się uwzględnianie w kalkulacji taryfy m.in. spółek ciepłowniczych kosztu kapitału własnego, a także reguluje kwestię kosztów ponoszonych przez klientów przedsiębiorstw energetycznych za przyłączenie do sieci - w niektórych wypadkach będą wynosić od 25 do 50 proc. faktycznych lub szacunkowych kosztów przyłączenia.
o Krajowym Funduszu Kapitałowym; (druki nr
3226, 3577, 3577-A)
- Ustawa powołuje Krajowy Fundusz Kapitałowy. Ma on zapewnić źródła finansowania dla małych i średnich firm o dużym potencjale rozwoju, zajmujących się np. nowoczesnymi technologiami. Środki z KFK mają być wykorzystane wyłącznie na inwestycje w firmy płacące podatki w Polsce, bez zaległości podatkowych i na ubezpieczenia społeczne.
o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej; (druki nr
3314, 3567)
- Ustawa wprowadza dwa nowe typy spółek: europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych i spółkę europejską. Spółka europejska ma działać w sposób podobny do spółki akcyjnej. Może powstać np. w wyniku transgranicznej fuzji spółek akcyjnych, wówczas będzie zarejestrowana w tym kraju, gdzie ma swoją centralę, a działać będzie w kilku krajach.
- Natomiast europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych ma funkcjonować w sposób podobny do spółki jawnej. W krajach UE ten typ spółki powołuje się np. dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i badań nad rynkiem.
o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu; (druki nr
3600, 3662)
- Nowelizacja wprowadza nową definicję pojęcia "wprowadzenie do obrotu", umożliwiając rozróżnienie wprowadzania do obrotu w przypadku przywozu nawozu z państw trzecich oraz w przypadku ich wyprodukowania na terytorium RP lub innego państwa członkowskiego UE. W nowych przepisach wskazano także rodzaje nawozów przywożonych z krajów trzecich, które mogą być sprowadzane do Polski.
zmieniającą ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. (druki nr
3554, 3679)
- Nowelizacja przewiduje utrzymanie w roku 2005 i w 2006 dofinansowania PFRON-u do warsztatów terapii zajęciowej na poziomie lat ubiegłych. Kwota ta byłaby zmniejszana dopiero od roku 2007 - o 5 proc. rocznie, aż do osiągnięcia 85 proc. w roku 2009.
SEJM SKIEROWAŁ PONOWNIE DO KOMISJI:
rządowy projekt ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne; (druki nr
1934, 3456)
rządowy projekt ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego. (druki nr
3318, 3656)
SEJM SKIEROWAŁ DO KOMISJI:
rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny i ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz o zmianie niektórych innych ustaw; (druk nr
3433)
- Projekt wprowadza do Kodeksu cywilnego oraz do ustawy o księgach wieczystych i hipotece nowego ograniczonego prawa rzeczowego o nazwie "dług gruntowy".
rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego; (druki nr
3559)
- Projekt zakłada, że urzędy pocztowe i gminy w przypadku niemożności dostarczenia pisma sądowego w postępowaniu cywilnym do adresata będą je przechowywać przez 14 dni oraz będą je dwukrotnie awizować.
rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego i ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze; (druk nr
3434)
- Projekt przewiduje, że sądownictwo polubowne ma w większym stopniu zastąpić sądy powszechne w rozstrzyganiu sporów cywilnych. Przedmiotem rozstrzygnięć przez te sądy mogą być wszystkie roszczenia, które są przedmiotem ugody sądowej z wyjątkiem spraw o alimenty.
- Projekt zakłada, że rozstrzygnięcia przed sądem polubownym będą się odbywać w drodze porozumienia stron. Strony będą decydować o miejscu prowadzenia postępowania, a także o składzie sędziowskim (arbitrów), którymi nie mogą być sędziowie zawodowi.
Podstawowa zasadą postępowania przed sądem polubownym jest przyjęcie zasady, że postępowanie musi zapewnić stronom różne traktowanie i każda z nich musi mieć prawo do wysłuchania i przedstawienia swoich racji i argumentów.
rządowy projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego; (druk nr
3635)
- Projekt przewiduje uregulowanie szczególnych uprawnień Skarbu Państwa w spółkach o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, głównie z branży energetycznej.
poselski projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za naruszenie prawa i o zmianie innych ustaw; (debata odbyła się na poprzednim posiedzeniu Sejmu) (druk nr
3484)
- Projekt przewiduje, że urzędnik, który wydał błędną decyzję administracyjną może być pociągnięty do odpowiedzialności materialnej.
- Winnemu błędnej decyzji wytaczane byłoby powództwo o odszkodowanie. Odszkodowanie nie mogłoby przekroczyć 12-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej. (debata odbyła się na poprzednim posiedzeniu Sejmu) (druk nr
3557)
- Projekt ma na celu uporządkowanie tych ustawowych zadań i kompetencji, które są wykonywane jednocześnie przez jednostki samorządu terytorialnego i wojewodów, ponadto projekt przewiduje przekazanie marszałkom województw lub starostom poszczególnych kompetencji z zakresu administracji publicznej dotychczas wykonywanych przez wojewodów.
SEJM ROZPATRZYŁ STANOWISKA SENATU W SPRAWIE USTAW:
o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji; (druki nr
3589, 3644)
o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej; (druki nr
3620, 3622)
o doświadczeniach na zwierzętach; (druki nr
3587, 3645)
o zmianie ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o administracji rządowej w województwie; (druki nr
3592, 3650)
o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. (druki nr
3619, 3657)
SEJM PODJĄŁ UCHWAŁY:
w sprawie 85 rocznicy zaślubin Polski z morzem; (druk nr
3673)
w 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz; (druki nr
3672)
w sprawie rozwoju sportu w Polsce; (druki nr
3317, 3438)
o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do cywilnej odpowiedzialności sądowej posła Andrzeja Leppera; (druk nr
3402)
o zmianie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna; (druk nr
3676)
o zmianie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna. (druk nr
3690)
SEJM PRZYJĄŁ:
informację Rządu "Krajowy Plan działań na rzecz Zatrudnienia na 2005 rok".(druki nr
3334, 3513)
SEJM ROZPATRZYŁ:
Informację Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2005 roku ( wniosek o odrzucenie - głosowanie na następnym posiedzeniu)
- Minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld przedstawił doroczną informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej.
- Zabiegi o korzystny dla Polski kształt unijnego budżetu na lata 2007-2013, wsparcie dla Ukrainy, utrwalenie uprzywilejowanych relacji z USA, ustalenie nowej formuły polskiego zaangażowania w Iraku - to niektóre z priorytetowych zadań polskiej polityki zagranicznej w 2005 roku.
- Do wyzwań stających przed polską polityką zagraniczną w 2005 r. należy też organizacja III Szczytu Rady Europy oraz tzw. ekonomizacja, czyli udział dyplomacji w zagranicznej promocji polskiej gospodarki i wsparcie dla polskich przedsiębiorstw.
- Szef MSZ zapowiedział, że celem Polski w negocjacjach w sprawie nowego unijnego budżetu jest zapewnienie maksymalnej wysokości wydatków na politykę spójności i na rzecz rolnictwa dla nowych państw członkowskich.
- Rząd, według deklaracji Rotfelda, będzie dążył do tego, by kompromis wokół budżetu Unii został osiągnięty w czerwcu 2005 r.
- Rotfeld ocenił też, że odrzucenie Traktatu Konstytucyjnego UE przez Polskę oznaczałoby skazanie naszego kraju na samoizolację. Stanowczo odrzucamy natomiast - dodał - koncepcję "dyrektoriatu europejskiego" (dyktatu najsilniejszych państw UE).
- Do zadań polityki zagranicznej należą też starania o "nowe otwarcie" w stosunkach Zachodu z Ukrainą. Szczególnie, zaznaczył szef MSZ, "zabiegać będziemy o to, aby Unia Europejska podniosła swoje relacje z Ukrainą do rangi partnerstwa strategicznego, a NATO zaoferowało Ukrainie Program Działania na rzecz Członkostwa".
- Priorytetem polityki zagranicznej jest też utrzymanie uprzywilejowanego charakteru stosunków z USA ponieważ, jak powiedział Rotfeld, tylko Ameryka jest w stanie dać Polsce gwarancje bezpieczeństwa i to w najbardziej wiarygodnym wydaniu.
- Minister uważa, że w stosunkach transatlantyckich sprawą główną jest obecnie odrzucenie urazów i uprzedzeń, które pozostawiły po sobie rozbieżności wokół interwencji w Iraku.
- Według niego, z polskiego punktu widzenia, nowy konsensus w stosunkach transatlantyckich dotyczyć powinien wspólnej odpowiedzi Zachodu na demokratyczny przełom i prozachodnie aspiracje Ukrainy oraz wspólnej linii politycznej wobec pozostałych partnerów na Wschodzie Europy. Zdaniem Rotfelda, potrzebne jest też ściślejsze partnerstwo transatlantyckie na tzw. szerszym Bliskim Wschodzie.
- Odnosząc się do polskiego zaangażowania w Iraku, minister przypomniał, że Polska zamierza dokonywać kolejnych redukcji swego kontyngentu wojskowego w tym państwie. Po irackich wyborach parlamentarnych, Polska chce doprowadzić do uzgodnienia z nowym rządem i sojusznikami z koalicji międzynarodowej "nowej formuły polskiego zaangażowania w Iraku".
- Zadeklarował także, że Polsce zależy "na zbudowaniu nowego modelu stosunków polsko-niemieckich, który byłby dobrze osadzony w kontekście europejskim i transatlantyckim". Według Rotfelda, współdziałanie z Niemcami musi być oparte "na poszanowaniu równorzędności partnerów, a polska polityka powinna "wyzwolić się od kompleksów i nie kierować się emocjami".
- Minister podkreślił, że należy "raz na zawsze, jednoznacznie zamknąć sprawy przeszłości, które na nowo wprowadzają do stosunków polsko-niemieckich elementy nieufności, niepewności i destabilizacji". Dodał, że na trudności w relacjach między Polską a Niemcami musimy patrzeć trzeźwo, bez iluzji".
- Minister oświadczył, że Polsce zależy na jak najbliższych i najściślejszych związkach Rosji z Europą, NATO i UE. Szef MSZ zapewnił, że zaangażowanie Polski w wydarzenia na Ukrainie nie było skierowane przeciw Rosji; jego motywem było wspieranie fundamentalnych wartości, a nie gra interesów.
- Podkreślił też, że klimat w relacjach z Francją poprawił się w zauważalny sposób. "Nasze intencje w sprawach przyszłości Europy są o wiele bliższe niż jest to przedstawiane w prasie, w komentarzach i debacie politycznej" - ocenił szef MSZ. Dodał, że Polska liczy zwłaszcza na aktywną rolę Francji w rozwoju stosunków Unii z naszymi wschodnimi partnerami.
- Minister nawiązał również do współpracy Polski z innymi państwami Europy Środkowej: "Nasi partnerzy mogli się przekonać, że Polska nie postrzega regionu, jako zaplecza dla swoich ambicji politycznych na forum unijnym. Nie pretendujemy też do roli regionalnego lidera" - powiedział Rotfeld. Zadeklarował też polskie poparcie dla demokratycznych i proeuropejskich aspiracji społeczeństwa białoruskiego.
- Rolą Polski jest też, podkreślił Rotfeld - występowanie "w obronie prawdy historycznej, sprzeciwiać się jej wypaczaniu i fałszowaniu".
- Według niego, "czas dojrzał", aby w 60 lat po zakończeniu II wojny światowej, dotarła wreszcie do społeczeństw i mediów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie "elementarna prawda o tym, co naprawdę wydarzyło się w okupowanej Polsce, kto był agresorem, kto był okupantem, kto budował obozy śmierci i w nich mordował ludzi, a kto był prześladowany, zniewolony i poddany niemieckiej hitlerowskiej polityce eksterminacji".
SEJM DOKONAŁ:
zmian w składach osobowych komisji sejmowych; (druk nr
3689)
wyboru składu osobowego Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna. (druk nr
3692)
SEJM ODRZUCIŁ:
wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla Ministra Infrastruktury Krzysztofa Opawskiego. (druki nr
3632, 3647)
|