Interpelacja nr 4517
do ministra nauki, ministra edukacji
w sprawie niedoborów kadrowych w placówkach przedszkolnych i ułatwienia dostępu do zawodu nauczyciela wychowania przedszkolnego
Zgłaszający: Waldemar Sługocki
Data wpływu: 28-08-2024
Szanowni Państwo Ministrowie!
Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego dostrzega niepokojący trend braku nauczycieli wychowania przedszkolnego. Problem ten narasta z roku na rok, trudna sytuacja kadrowa na terenie naszego województwa, jak i w całej Polsce staje się coraz bardziej odczuwalna. Nie ulega wątpliwości, iż jakość edukacji przedszkolnej jest fundamentem dalszego rozwoju i edukacji dzieci, co w sposób oczywisty musi pozostać priorytetem. Konieczne staje się zainicjowanie działań, które umożliwią szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu braków kadrowych, a nasi najmłodsi mieszkańcy uzyskają dostęp do bardzo dobrej opieki i wychowania.
Z analiz wynika, iż znaczne uszczuplenie liczby wchodzących do zawodu młodych ludzi wynika z procesu edukacji nauczycieli wychowania przedszkolnego. Dlatego zwracam się do resortu nauki z prośbą o zwrócenie uwagi na szczególną potrzebę dostosowania przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego obowiązujących przepisów prawa w zakresie ich kształcenia. Co za tym idzie, w celu umożliwienia osobom pragnącym wejść do zawodu, należałoby rozważyć umożliwienie im zdobycia kwalifikacji poprzez studia podyplomowe oraz studia pierwszego i drugiego stopnia. Niestety wprowadzenie jednolitych studiów magisterskich powoduje, że osoby albo nie decydują się na studia z zakresu wychowania przedszkolnego, albo po ich zakończeniu trafiają do szkół, gdzie są zapewnione korzystniejsze warunki pracy.
W ostatnich latach nie pojawiają się praktykanci, podobna sytuacja ma miejsce w wielu gminach w Polsce i z roku na rok nasila się poszukiwanie chętnych do pracy w zawodzie nauczyciela wychowania przedszkolnego. Dodatkowym ograniczeniem jest fakt, iż kuratorzy oświaty nie mogą wydać zgody, w myśl art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela, na zatrudnienie w przedszkolu np. studentów czwartego lub piątego roku, podczas gdy mają takie prawo w przypadku edukacji wczesnoszkolnej.
Wobec powyższego proszę o odpowiedź na poniższe pytania oraz rozważenie możliwości podjęcia działań w celu rozwiązania ww. problemu.
- Czy resort nauki będzie dążył do zmiany w przepisach, które umożliwią modyfikację obowiązujących przepisów dotyczących kształcenia poprzez przywrócenie studiów podyplomowych oraz studiów pierwszego i drugiego stopnia, jak było przed obowiązywaniem obecnego stanu prawnego, zamiast jednolitych 5-letnich studiów magisterskich?
- Czy i kiedy resort edukacji podejmie działania w kwestii zmiany uprawnień kuratorów, by mogli wydawać zgodę na możliwość zatrudnienia w przedszkolu np. studentów czwartego lub piątego roku, którzy są tuż przed wejściem do zawodu?
- Czy resort edukacji prowadzi bieżące analizy braków kadrowych w przedszkolach w Polsce?
- Jakie resort nauki widzi możliwości wprowadzenia ułatwień w dostępie do zawodu nauczyciela wychowania przedszkolnego?
Z poważaniem
Waldemar Sługocki
Poseł na Sejm RP