Interpelacja nr 8685
do ministra infrastruktury
w sprawie powołania na wiceprezesa spółki kontrolowanej przez CPK osoby powiązanej z reżimem Korei Północnej
Zgłaszający: Michał Moskal, Waldemar Andzel, Zbigniew Hoffmann, Tadeusz Chrzan, Grzegorz Puda, Dariusz Stefaniuk, Rafał Weber, Przemysław Drabek
Data wpływu: 17-03-2025
Szanowny Panie Ministrze,
spółka Centralny Port Komunikacyjny jest nadzorowana przez Ministerstwo Infrastruktury. W kwietniu 2023 roku sfinalizowała ona zakup pakietu kontrolnego akcji firmy Torpol 1, specjalizującej się w budowie infrastruktury kolejowej. Spółka Torpol aktualnie realizuje kontrakty zlecone przez inną nadzorowaną przez Pana Ministra spółkę PKP PLK. W portfelu zamówień spółki Torpol znajdują się m.in. duże kontrakty na przebudowę stacji kolejowej Słupsk, modernizację węzła kolejowego w Katowicach oraz na modernizację linii kolejowej nr 38 na odcinku Giżycko-Korsze. Należy tutaj podkreślić, że modernizacja tej ostatniej linii kolejowej jest kluczowa dla bezpieczeństwa narodowego Polski, ponieważ będzie ona mogła być wykorzystana do obsługi 1. Mazurskiej Brygady Artylerii stacjonującej w Węgorzewie, tuż przy granicy polsko-rosyjskiej. Celem rzeczonej modernizacji jest m.in. dostosowanie linii kolejowej nr 38 do ciężkich przewozów towarowych oraz jej elektryfikacja. 29 stycznia 2025 roku spółka Torpol poinformowała, że jej Rada Nadzorcza powołała z dniem 3 marca 2025 roku na stanowisko wiceprezesa zarządu Pana Jacka Poniewierskiego. Należy tutaj także podkreślić, że przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki Torpol jest Pan Marcin Michalski, członek zarządu spółki CPK - którą Pan Minister bezpośrednio nadzoruje.
Jak informuje dwumiesięcznik ,,Z biegiem szyn”, Pan Jacek Poniewierski ,,był w latach 2009-2018 sekretarzem generalnym, a potem wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Koreańskiego, które stoi po stronie Korei Północnej. Relacje Poniewierskiego z Koreą Północną były bardzo bliskie – gościem na jego ślubie był Kim Pyong Il, w latach 1998-2015 północnokoreański ambasador w Polsce i syn twórcy reżimu Kim Ir Sena. Poniewierski kilkakrotnie na koszt Korei Północnej odwiedzał ten kraj – był między innymi gościem na odbywających się w 2012 r. w Pjongjangu obchodach setnej rocznicy urodzin Kim Ir Sena, dostał też najwyższe północnokoreańskie odznaczenie nadawane cudzoziemcom. Informacje te podała Gazeta Wyborcza w poświęconym Towarzystwu Polsko-Koreańskiemu artykule "Mali agenci Kima”, opublikowanym na pierwszej stronie wydania z 10 maja 2013 r. Wówczas Poniewierski był dyrektorem biura strategii w centrali spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tego samego dnia został odwołany ze stanowiska i wkrótce potem musiał odejść z PKP PLK. – "To skandal, żeby osoba pracująca w spółce państwowej popierała reżim, gdzie są obozy koncentracyjne. To nie do pojęcia – mówił ówczesny szef grupy PKP Jakub Karnowski.”
Związki Pana Jacka Poniewierskiego z komunistycznym i ludobójczym reżimem Korei Północnej nadal są żywe. W 2022 roku na Konferencji Naukowej i Forum Ekonomicznym Polska-Azja w Centrum Studiów Azjatyckich we Wrocławiu wygłosić miał wykład pt. „Czego uczy nas Korea Północna? Ochrona suwerenności państwa poprzez jego militaryzację w dobie ścierania się światowych mocarstw” reprezentując wspomniane wcześniej Towarzystwo Polsko-Koreańskie. Zakładam, że nie muszę Panu Ministrowi opisywać bestialstwa i okrucieństwa reżimu Północnej Korei, jednak nadmieniam, że Korea Północna zaangażowała się po stronie Rosji w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie wysłając swoich żołnierzy do mordowania Ukraińców.
Powołanie jawnego poplecznika reżimu Północnej Korei na stanowisko wiceprezesa kontrolowanej przez państwo spółki odpowiadającej za budowę krytycznej infrastruktury kolejowej w Polsce jest okolicznością niezmiernie kompromitującą Radę Nadzorczą spółki Torpol, w tym jej przewodniczącego Marcina Michalskiego, oraz Pana Ministra jako urzędnika nadzorującego obie spółki w ramach swojego resortu. Stawia to pytanie o wpływy zewnętrznej agentury w Pana Ministra otoczeniu.
W związku z powyższym, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Proszę o wyjaśnienie dlaczego kontrolowana przez Pana Ministra spółka Torpol powołała do swojego zarządu na stanowisko wiceprezesa Pana Jacka Poniewierskiego, w świetle doniesień o jego powiązaniach z północnokoreańskim reżimem?
2. Na jakie wynagrodzenie (zasadnicze i zmienne) może liczyć wiceprezes Torpolu Jacek Poniewierski?
3. Czy wystąpił Pan Minister o opinię na temat Pana Jacka Poniewierskiego do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego przed jego powołaniem?
4. Proszę o informację o wynikach głosowania Rady Nadzorczej Spółki Torpol w sprawie powołania na stanowisko wiceprezesa Spółki Torpol Pana Jacka Poniewierskiego.
5. Czy strategiczna, z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, modernizacja linii kolejowej nr 38, z której będzie korzystać 1. Mazurska Brygada Artylerii jest objęta ochroną kontrwywiadowczą?
Z poważaniem
Michał Moskal