Ostatni dzień 28. posiedzenia Sejmu posłowie rozpoczęli blokiem głosowań. Izba uchwaliła m.in. nowelizację ustawy – Prawo lotnicze oraz o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Izba rozpatrzyła także stanowiska Senatu m.in. do tzw. ustawy okołobudżetowej. Ponadto przez aklamację została przyjęta uchwała w związku z 90. rocznicą zamordowania prezydenta Gabriela Narutowicza. Sejm zdecydował także, że rok 2013 będzie Rokiem Jana Czochralskiego, Juliana Tuwima oraz Witolda Lutosławskiego.
Sejm podjął uchwałę w związku z 90. rocznicą śmierci pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. – Wydarzenie to Sejm RP uznaje za przestrogę dla uczestników współczesnego życia politycznego – czytamy w treści uchwały.
Posłowie w drodze uchwały uczcili także setną rocznicę urodzin Jerzego Turowicza. Izba przyjęła też uchwałę okolicznościową w sprawie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Ponadto Sejm znowelizował ustawę - Prawo lotnicze. Ustawa wdraża dyrektywę 2009/12/WE w sprawie opłat lotniskowych, która nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek opracowania zharmonizowanego systemu konsultacji, ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi na lotniskach obsługujących rocznie powyżej 5 mln pasażerów. Jeśli takiego lotniska w danym kraju UE nie ma, to obowiązek ten będzie dotyczył największego lotniska na jego terytorium. Nowelizacja wprowadza rozróżnienie na lotniska obsługujące powyżej 5 mln pasażerów rocznie (w Polsce jedno lotnisko w Warszawie) i obsługujące mniej niż 5 mln pasażerów rocznie. W odniesieniu do pierwszej grupy lotnisk utrzymane zostaną dotychczasowe przepisy i będą stosowane zapisy dyrektywy. W przypadku drugiej grupy, nowelizacja znosi część dotychczasowych obowiązków w zakresie procedury zmiany taryfy opłat i wprowadzania nowych opłat lotniskowych. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 27 września br. w Komisji Infrastruktury. Drugie czytanie zostało przeprowadzone 5 grudnia br.
Po pierwszym czytaniu posłowie skierowali rządowy projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny i niektórych innych ustaw do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Proponowane przepisy zmieniają model postępowania sądowego w sprawach karnych w kierunku modelu skargowego, w którym główna inicjatywa przysługuje stronom prowadzącym spór przed sądem. Obecnie dominuje tzw. model inkwizycyjny, w którym główny organ procesowy, np. sędzia, pełni również funkcje śledcze, oskarżycielskie i funkcje obrony. Zgodnie z projektem we wszystkich sprawach wszczynanych z inicjatywy procesowej przed sądem inicjatywa dowodowa należeć będzie do stron. Wnioskodawca proponuje także, aby strony – poza prokuratorem reprezentującym interes publiczny – nie miały obowiązku uczestniczenia w rozprawie. Wzmocnione zostaną także np. przepisy dotyczące konieczności obowiązkowego informowania pokrzywdzonego o przysługujących mu uprawnieniach i obowiązkach. Projekt zakłada też zmianę przepisów dotyczących składu sądu w kierunku ograniczenia liczebności składu sędziowskiego. Wnioskodawca proponuje również zmiany w zakresie zabezpieczenia majątkowego, odszkodowania za niesłuszne skazanie czy niesłuszne stosowanie środków przymusu procesowego, określając podstawy tych roszczeń. Rząd przyjął projekt 9 października 2012 r., a 8 listopada 2012 r. wpłynął on do Sejmu. 12 listopada br. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu plenarnym, które odbyło się 5 grudnia br.
Sejm uchwalił także nowelizację ustaw o ochronie przyrody, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany przewidują to, że osoby niepełnosprawne będą mogły wejść na teren parków narodowych i ścisłych rezerwatów przyrody razem z psem asystującym (psem przewodnikiem). Pierwsze czytanie odbyło się 11 października br. w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Drugie czytanie odbyło się 5 grudnia br.
Izba przyjęła także zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Karnym oraz ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem nowelizacji jest przyspieszenie i ułatwienie obiegu dokumentów między sądami powszechnymi, Krajowym Rejestrem Karnym (KRK) i Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS). Dotychczasową wymianę dokumentów papierowych, przesyłanych pocztą, zastąpi wymiana przez system teleinformatyczny. W systemie tym będą przesyłane: karty rejestracyjne karne, zawiadomienia, informacje o ponownym skazaniu, zawiadomienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym (system dozoru elektronicznego). Na początku będą funkcjonować dwa tryby wymiany informacji – obieg dokumentów papierowych przesyłanych pocztą i obieg teleinformatyczny. Uzależnione to będzie od możliwości techniczno-organizacyjnych sądów. Dzięki tym zmianom sąd rejestrowy – wpisując do KRS nową spółkę i członków jej organów (zarząd, rada nadzorcza) lub dokonując zmian w ich składzie – będzie mógł otrzymać drogą elektroniczną informacje z KRK o skazaniach osób kandydujących do władz. Ponadto sąd rejestrowy otrzyma z KRK z urzędu informację o skazaniu osoby wpisanej już do KRS lub o orzeczonym wobec takiej osoby środku karnym (np. zakazie prowadzenia działalności gospodarczej). Pierwsze czytanie odbyło się 4 grudnia br. w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Drugie czytanie zostało przeprowadzone 5 grudnia br.
Sejm uchwalił także nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Przyjęta zmiana wydłuża do 1 stycznia 2015 r. termin na dostosowanie się placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego do nowych wymogów. Chodzi zarówno o placówki niepubliczne, jak i te prowadzone przez samorządy. Pierwsze czytanie odbyło się 4 grudnia br. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Drugie czytanie zostało przeprowadzone na posiedzeniu Sejmu 5 grudnia br.
Posłowie przyjęli też zmiany w ustawie o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. Zmiany przewidują, że w 2013 r. obowiązywać będą takie same przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych rolników i ich domowników jak w 2012 r. Oznacza to, że w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych – składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a od 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych – składkę będzie opłacał rolnik. Przez rolnika będą opłacane także składki za domowników, o ile prowadzi on działy specjalne produkcji rolnej. Rząd przyjął projekt 20 listopada br. Pierwsze czytanie przeprowadzono 4 grudnia br. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Drugie czytanie odbyło się 5 grudnia br.
Izba skierowała także rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Projekt przewiduje, że w wyjątkowych sytuacjach nie będą stosowane tzw. procedury ostrożnościowo-sanacyjne, czyli ograniczenia wynikające z przekroczenia tzw. pierwszego i drugiego progu ostrożnościowego, tj. odpowiednio 50 proc. i 55 proc. przez relację państwowego długu publicznego (PDP) do PKB. Chodzi o ograniczenie wpływu wahań kursów walut obcych oraz prefinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w następnym roku budżetowym na te procedury. Na koniec roku dług publiczny w walutach obcych jest przeliczany na złote według średniego kursu tych walut ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego roku. Obecnie możliwa jest więc sytuacja, że zmiany kursów walut podawane w tym dniu mogą spowodować przekroczenie progów ostrożnościowych i wymagać zmian stawek podatku VAT. Projekt przewiduje, że państwowy dług publiczny będzie przeliczany na złote także z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych ogłaszanych przez NBP w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w roku budżetowym, za który ogłaszana jest relacja. Wyliczona w ten sposób kwota będzie pomniejszona o kwotę wszystkich wolnych środków w dyspozycji ministra finansów na koniec roku budżetowego, służących finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w kolejnym roku budżetowym. W przypadku, gdy przeliczenie to wykaże, że wartość tak obliczonej relacji do PKB będzie mniejsza niż 50 lub 55 proc., wtedy ograniczenia wynikające z procedury ostrożnościowej oraz warunkowe podniesienie podatku VAT nie będą wprowadzane w życie. Rząd przyjął projekt 27 listopada 2012 r. Do Sejmu wpłynął on 30 listopada 2012 r. 3 grudnia 2012 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 6 grudnia br.
Sejm nie poparł wniosku o dodatkowe skierowanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Izba po pierwszym czytaniu zdecydowała, że dalsze prace nad projektem odbywać się będą w Komisji Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Wnioskodawcy argumentują, że celem ustawy jest częściowe wyrównanie zmniejszenia dochodów samorządów na skutek wielu zmian w prawie w latach 2005-2011. Autorzy projektu wskazują, że z powodu tych zmian gminy, powiaty i województwa straciły w sumie co najmniej 8 mld zł w skali roku. Projekt zwiększa udział samorządów we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku gmin byłby to wzrost z 39,34 do 48,78 proc., powiatów - z 10,25 do 13,03 proc., a województw - z 1,60 do 2,03 proc. Projekt nowelizacji wprowadza też tzw. subwencję ekologiczną dla gmin, na terenie których znajdują się m.in. parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz obszary chronionego krajobrazu. Kwota subwencji obliczana byłaby na podstawie wzoru zawartego w projekcie ustawy. Uprawnione gminy miałyby pełną swobodę jej wydatkowania. Subwencja ekologiczna wypłacana byłaby w 12 miesięcznych ratach. Projekt wpłynął do Sejmu 21 czerwca 2012 r. 6 listopada 2012 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 6 grudnia br.
Posłowie przyjęli także poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przesuwa terminy wejścia w życie dwóch ustaw: o dowodach osobistych – z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz o ewidencji ludności – z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015. Nowelizacja pierwszej z ustaw jest m.in. związana z pracami Komisji Europejskiej nad utworzeniem do końca 2015 r. jednolitego rynku cyfrowego. Natomiast nowelizacja ustawy o ewidencji ludności przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. Ustawa eliminuje też z obowiązującej aktualnie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych uciążliwe przepisy związane z zameldowaniem. Chodzi m.in. o wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu, a także odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedstawiania książeczki wojskowej. Obowiązkiem meldunkowym nie będą już objęci wczasowicze i turyści. Ponadto, właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie będą zobowiązani do weryfikowania wypełniania wymogu meldunkowego przez mieszkańców i pracowników. Zniesiony będzie obowiązek meldunkowy na pobyt czasowy do 3 miesięcy Polaków, obywateli państw UE i EFTA (Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu) – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Na zameldowanie będzie 30 dni, a nie jak obecnie 4. Wprowadzona została też możliwość wypełnienia obowiązku meldunkowego przez ustanowionego pełnomocnika. Sejm uchwalił ustawę 23 listopada br. 29 listopada br. Senat zaproponował do nowelizacji poprawki. Posłowie przyjęli m.in. poprawkę Senatu doprecyzowującą przepisy dotyczące konsekwencji bezpodstawnego zatrzymania cudzego dowodu osobistego.
Sejm uwzględnił także wszystkie poprawki Senatu do ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw Ustawa wprowadza przepisy o charakterze dostosowawczym do prawa UE. Uchwalone zmiany wynikają również z potrzeby racjonalnego stosowania obniżonych stawek podatku VAT. Nowe przepisy upraszczają rozliczenia podatku VAT, wprowadzają stabilność prawną oraz zmniejszają obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców. W rozwiązaniach szczegółowych nowelizacja zmienia na 23 proc. stawkę podatku VAT na wyroby sztuki ludowej, rękodzieła oraz rzemiosła ludowego i artystycznego. Doprecyzowany został przepis, że stawka obniżona na usługi gastronomiczne nie obejmuje kawy zabielanej oraz regulacje dotyczące zwolnienia od podatku VAT w sektorze budowlanym. Sejm uchwalił ustawę 23 listopada br. 30 listopada br. Senat podjął uchwałę, w której proponował dwanaście poprawek do ustawy, m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy – z 1 stycznia 2013 r. na 1 kwietnia 2013 r.
Izba rozpatrzyła także stanowisko Senatu do tzw. ustawy okołobudżetowej, która zawiera rozwiązania uzupełniające plan finansowy państwa na 2013 r. i przyjęła wszystkie zaproponowane poprawki. Jednym z najważniejszych celów ustawy jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego w Polsce, tak aby w przyszłym roku nie został przekroczony drugi próg ostrożnościowy (55 proc. PKB) określony w ustawie o finansach publicznych. Ponadto ustawa przewiduje m.in. „zamrożenie” na poziomie 2012 r. wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych oraz wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe oraz określenie stawki akcyzy na cydr i perry (lekkie napoje alkoholowe) na poziomie 97,00 zł od 1 hektolitra wyrobu gotowego. Ustawa ma także umożliwić w 2013 r. tworzenie w budżecie państwa rezerwy celowej na wydatki w wysokości planowanego przyrostu części dochodów. Sejm uchwalił ustawę 9 listopada br. 29 listopada br. Senat zaproponował do ustawy trzy poprawki. Pierwsza wydłuża termin rozliczenia podatku akcyzowego od sprzedaży suszu tytoniowego. Druga przewiduje, że zamrożenie wynagrodzeń nie obejmie kwoty 14 mln zł związanej z utworzeniem nowych etatów w Centralnym Ośrodku Informatyki. Ostatnia z poprawek senackich dotyczy przesunięć w budżecie Rzecznika Praw Ubezpieczonych.
Posłowie przyjęli także wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa dostosowuje regulacje do decyzji Komisji Europejskiej z 2009 r. o uznaniu systemu podatku tonażowego w międzynarodowym transporcie morskim w Polsce za zgodny z wewnętrznym rynkiem Unii Europejskiej. Nowelizacja przewiduje, że podatek tonażowy będzie można płacić przez dziesięć lat (do tej pory okres ten wynosił pięć lat). Warunkiem jest złożenie przez przedsiębiorcę żeglugowego deklaracji wyboru tej formy opodatkowania w okresie obowiązywania programu pomocowego. Od podatku tonażowego nie będzie można odliczać składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Podatkiem nie będą mogły być objęte holowniki i pogłębiarki wykonujące zadania typowe dla tego typu jednostek pływających. Przedsiębiorca zarządzający statkiem, armator lub operator z terytorium UE będzie mógł płacić podatek tonażowy pod warunkiem, że większość osób zatrudnionych przez niego będą stanowić obywatele UE. Sejm uchwalił ustawę 16 listopada br. Senat rozpatrzył ustawę 30 listopada br. i przyjął poprawki o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.
Sejm rozpatrzył także stanowisko Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw i uwzględnił wszystkie zaproponowane poprawki. Ustawa racjonalizuje zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Dostosowuje rozwiązania prawne do potrzeb społecznych związanych z polityką rodzinną i możliwości finansowych państwa. Osoby otrzymujące świadczenie na podstawie dotychczasowych przepisów zachowają do niego prawo do 30 czerwca 2013 r. Wysokość świadczenia to 520 zł, a dla osób uprawnionych do świadczenia także na podstawie nowej ustawy przewidziany jest dodatek 100 zł miesięcznie. Od lipca 2013 r. świadczenie będzie wypłacane w wysokości 620 zł – bez względu na dochody rodziny. Ponadto ustawa wprowadza nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie. Przysługiwać on będzie wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona bądź nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, która wymaga opieki. Sejm uchwalił ustawę 16 listopada br. 30 listopada br. Senat podjął uchwałę, w której zaproponował do nowelizacji cztery poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym.
Posłowie uchwalili także nowelizację Prawa wodnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa implementuje tzw. dyrektywę morską z 17 czerwca 2008 r., której celem jest osiągnięcie dobrego stanu wód morskich do 2020 r. Ustawa zawiera nowy rozdział: ochrona środowiska wód morskich. Nowelizacja wprowadza przepisy dotyczące opracowania i wdrożenia strategii morskiej oraz katalog działań z tym związanych. Zgodnie z przyjętymi zmianami wstępną ocenę stanu środowiska wód morskich będzie opracowywał Główny Inspektor Ochrony Środowiska w uzgodnieniu z ministrem właściwym ds. gospodarki morskiej, ministrem właściwym ds. rybołówstwa i prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Z kolei minister właściwy ds. gospodarki morskiej będzie przekazywał GIOŚ analizę ekonomiczną i społeczną użytkowania wód morskich, a także kosztów degradacji środowiska. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Drugie czytanie zostało przeprowadzone na posiedzeniu Sejmu 23 listopada br.
Sejm przyjął w głosowaniach także dwa wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskich projektów nowelizacji ustawy – Kodeks karny .
Izba zapoznała się także z informacją rządu dotyczącą trzech zagadnień związanych z rolnictwem. Rząd przedstawił stan negocjacji pakietu legislacyjnego dotyczącego Wspólnej Polityki Rolnej. Dokument zawiera sposoby realizacji uchwały Sejmu z 25 kwietnia br. dotyczącej wsparcia rządu i wezwania Parlamentu Europejskiego do aktywnych działań na rzecz zapewnienia systemu dopłat bezpośrednich niedyskryminującego rolników ze względu na przynależność państwową. Informacja dotyczy także przeglądu i omówienia dokumentów programowych i legislacyjnych UE związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich, a dotyczących budżetu na lata 2014-2020, wraz ze stanowiskiem rządu. Dokument wpłynął do Sejmu 30 listopada br. i tego samego dnia został skierowany do rozpatrzenia na posiedzeniu Sejmu. Stanowisko rządu przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie informacji, który zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu.