Dziś w Sejmie odbyła się uroczystość przekazania archiwum Władysława Siła-Nowickiego. Dokumenty do Archiwum Akt Nowych w Warszawie przekazała żona mecenasa Irena Siła-Nowicka i córki. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Współorganizatorem wydarzenia był Parlamentarny Zespół Miłośników Historii.
„Wielkim dziełem pracy na rzecz odzyskiwania niepodległości” nazwał wicemarszałek Kuchciński dorobek mecenasa Siła-Nowickiego. Podkreślił, że „mecenas (…) należy do bardzo niewielu wybitnych postaci Polski ubiegłego wieku, które były świadkami wszystkich najważniejszych wydarzeń politycznych, publicznych i historycznych od czasów drugiej wojny światowej.”
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak odbierając zbiór dokumentów powiedział, że będą one mieć „wielkie znaczenie dla przyszłych badań historycznych, dla wszystkich tych, którzy poszukiwać będą wzoru postępowania, oceniać przebytą przez nasze państwo drogę.”
Przekazując dokumenty do Archiwum Akt Nowych żona mecenasa, Irena Siła-Nowicka wyraziła nadzieję, że „dokumenty pozwolą zachować pamięć o tym, co było dobre i co było złe w naszym życiu publicznym i ta pamięć, to nasze wspólne dziedzictwo będzie służyło kolejnym pokoleniom”. - Dla mojego męża, którego dokumenty dzisiaj przekazuję, Polska była zawsze najważniejsza - dodała.
Uroczystości towarzyszyła wystawa prezentująca wydarzenia z życia Władysława Siła-Nowickiego oraz dokumenty zgromadzone przez mecenasa, w tym m.in. materiały z okresu działalności NSZZ „Solidarność” – korespondencja, odezwy strajkowe, przemówienia, biuletyny a także kolekcja fotografii prywatnych.
Władysław Siła-Nowicki urodzony 22 czerwca 1913 r., zmarł 25 lutego 1994 r. Był adwokatem, działaczem politycznym, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL. Brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939, służył w Armii Krajowej oraz Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W latach 1992–1993 był sędzią Trybunału Stanu. Współtworzył Chrześcijańsko-Demokratyczne Stronnictwo Pracy. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Archiwum Władysława Siła-Nowickiego składa się ze 150 dokumentów opisujących ważne wydarzenia w historii Polski przez pryzmat działalności politycznej, społecznej i adwokackiej Władysława Siła-Nowickiego. Jednymi z ważniejszych dokumentów, które zostały przekazane do Archiwum Akt Nowych są materiały dotyczące pomocy, którą Siła-Nowicki udzielał jako adwokat w procesach politycznych w latach 1960-1980 na terenie całego kraju, a zwłaszcza w procesach członków NSZZ „Solidarność” w czasie stanu wojennego m.in. Jacka Kuronia, Henryka Wujca, Kazimierza Świtonia, Leszka Moczulskiego, Andrzeja Czumy, Anny Walentynowicz. Warte uwagi są także dokumenty poświęcone przygotowaniom i obradom Okrągłego Stołu, w których Władysław Siła-Nowicki brał udział m.in. listy imienne uczestników Okrągłego Stołu. Ważną część Archiwum stanowią również dokumenty osobiste Władysława Siła-Nowickiego, zwłaszcza dotyczące procesu i wyroku skazującego na karę śmierci za działalność konspiracyjną m.in. w zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” oraz zmiany orzeczonej kary śmierci na karę dożywotniego więzienia, protokoły z przesłuchań świadków, akta procesowe a także korespondencja z odosobnienia do rodziny.
Archiwum Akt Nowych powstało w sierpniu 1918 roku, a w 1919 roku zostało włączone w sieć archiwów państwowych. Przez ponad 90 lat działalności sprawuje opiekę nad polskim dziedzictwem archiwalnym, podlegając naczelnemu dyrektorowi Archiwów Państwowych, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego i zabezpieczając dokumentację najwyższych urzędów administracji centralnej, partii politycznych, stowarzyszeń i instytucji społecznych oraz osób, które odegrały istotną rolę w historii naszego kraju.