Interpelacja nr 24910

do ministra finansów

w sprawie w nierównego obciążenia podatkiem VAT podobnych towarów

Zgłaszający: Jan Klawiter

Data wpływu: 29-07-2018

Szanowna Pani Minister,

z informacji medialnych wynika, że w Ministerstwie Finansów prowadzone są prace nad zmianą ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczące tak zwanej matrycy stawek VAT, dążące w kierunku jej uproszczenia. Zgodnie z zapowiedziami, prace te mają uporządkować sytuację w zakresie stawek obniżonych, wyeliminowania niezrozumiałych sytuacji, gdzie podobne wyroby mają różną stawkę.

W tym kontekście chciałbym zwrócić uwagę Pani Minister na kwestię znacznego zróżnicowania stawek VAT na napoje bezalkoholowe, a zwłaszcza na to, że woda będąca produktem najzdrowszym i najmniej przetworzonym, obłożona jest maksymalną stawką.

Woda butelkowana podlega opodatkowaniu według zwykłej stawki podatku wynoszącej 23%, soki i napoje niegazowane, zawierające co najmniej 20% soku (oraz dodatek cukru) – 5%, napoje niegazowane zawierające tłuszcz mleka, jeśli nie zawierają herbaty lub kawy – 5%, świeże mleko i napoje mleczne – 5%, woda w swojej naturalnej postaci (a także w postaci lodu) – 8%.

Ma to znaczny wpływ na konkurencyjność tych wyrobów na rynku, a więc bezpośrednio na ich dostępność dla polskich rodzin.

W szczególności nie jest zrozumiała wyższa stawka dla wody, w porównaniu z innymi napojami. I to zarówno dla wody w butelkach, jak i tej z rurociągu (stawką 8% opodatkowane są również usługi zaopatrzenia w wodę za pomocą sieci wodociągowych). Woda jest przecież najważniejszym pod względem ilości składnikiem napojów owocowych (składających się z wody i dodatku soku) i soków odtwarzanych z koncentratów, właśnie poprzez dodatek wody, zatem jako ich element składowy ma obniżoną stawkę (nawet do 5%), a jako wyrób samoistny już nie (23%).

Woda jest niezbędna do właściwego nawodnienia człowieka i dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w zgodnej opinii ekspertów powinna być podstawową formą płynu w diecie. Tymczasem według danych z badań naukowych, Polacy piją za mało wody, a zbyt często spożywają słodzone napoje.

W wielu krajach Europy woda butelkowana korzysta z obniżonej stawki VAT, co przyczynia się do propagowania jej spożycia.

Narodowy Program Zdrowia na lata 2016–2020 jest jednym z kluczowych programów rządowych, które mają zapewnić polityczną obietnicę dbania o zdrowie polskiego społeczeństwa (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci).

Polityka podatkowa jest naturalnym narzędziem Ministerstwa Finansów w zakresie wspierania inicjatyw na rzecz krajowego programu zdrowotnego.

Wszystkie produkty niezbędne do prawidłowego odżywiania i nawadniania (zwłaszcza nieprzetworzone) powinny być również opodatkowane obniżoną stawką - a obecnie woda butelkowana jest opodatkowana w sposób utrudniający systematyczne zwiększanie jej konsumpcji i realizację zaleceń żywieniowych.

Powinny być zatem stworzone warunki propagujące spożywanie wody w każdej jej postaci, pozwalające polskim rodzinom kupić ją jak najtaniej. Przyniesie to wymierne efekty zdrowotne.

Woda butelkowana jest prosta i wygodna w stosowaniu, przez co każdy może mieć ją stale przy sobie, nawet dzieci w szkolnych plecakach, dzięki czemu rodzice mogą mieć większą kontrolę nad tym, co wypijają ich pociechy.

W związku z powyższym chcę zapytać Panią Minister:

1.Czy w ramach prac prowadzonych w Ministerstwie Finansów nad zmianami w VAT brany jest pod uwagę Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020?

2. Czy w ramach tych prac możemy się spodziewać uporządkowania kwestii stawek dla wody i napojów?

3. Czy w związku z trudnościami klasyfikacyjnymi rozważana jest rezygnacja z obecnie stosowanej w ustawie o VAT klasyfikacji PKWiU na rzecz klasyfikacji CN?