Zapytanie nr 6085
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie warunków zaliczenia studiów podyplomowych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej
Zgłaszający: Małgorzata Wassermann
Data wpływu: 16-01-2023
Szanowny Panie Ministrze,
zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem w sprawie warunków zaliczenia studiów podyplomowych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jako grupa stale pogłębiająca swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie sprawowanej służby i obowiązków, odbywają w miarę potrzeb stosowne studia podyplomowe, takie jak m.in. „Przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem i działaniami ratowniczymi (SPK)”, organizowane przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Niedawna edycja tychże studiów, oznaczona jako „SPK-6”, posiadała progi zaliczeniowe na poziomie 65% podczas obu terminów egzaminów. Jednakże, podług otrzymanych w toku prac poselskich informacji, różniło się to od progów zaliczeniowych w poprzedniej edycji, oznaczonej jako „SPK-5”, w której to wynosiły one odpowiednio 50% i 55% dla pierwszego i drugiego terminu egzaminu. Obie edycje skutkować miały natomiast otrzymaniem tych samych uprawnień i kwalifikacji, mimo tejże zaistniałej różnicy.
W związku z przedmiotową sytuacją, dojść miało do nieotrzymania zaliczenia przez pewną grupę słuchaczy studiów. Wejść oni mieli w dyskusję z władzami Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w celu wyjaśnienia tychże okoliczności, jednakże bezskutecznie. Do poinformowania o samym fakcie ustalenia innych progów zaliczeniowych w edycji studiów „SPK-6” dojść miało też jedynie przed samymi egzaminami, co postawiło pod znakiem zapytania transparentność procedur obejmujących tę edycję, jako że słuchacze mieli także nie otrzymać stosownych wyjaśnień dotyczących powodów ustalenia innych progów zaliczeniowych.
Mając na uwadze powyższe, zwracam się z zapytaniem do Pana Ministra: Jakie stosowne działania podjęte zostaną w powyższej kwestii warunków zaliczenia studiów podyplomowych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, mając na uwadze różnicę w ustalonych progach zaliczeniowych pomiędzy edycją „SPK-5” i „SPK-6” przedmiotowych studiów?
Z wyrazami szacunku
Małgorzata Wassermann
Poseł na Sejm RP