Interpelacja nr 15994
do ministra zdrowia
w sprawie działań podejmowanych w zakresie franczyzobiorców i potrzeby uregulowania w podobnym zakresie "sieci wirtualnych" i programów partnerskich
Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Paweł Szramka
Data wpływu: 02-12-2020
System franczyzowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Obserwujemy wiele różnych branż, w których świetnie się spisuje. Możemy także wymienić różne typy tego systemu. W pojawiających się w mediach artykułach czy opracowaniach brakuje precyzyjnych informacji, jak wygląda rozwój franczyzy na rynku aptekarskim w Polsce. (https://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/franczyza-to-zagrozenie-czy-jedna-z-najbezpieczniejszych-form-prowadzenia-dzialalnosci,39635.html)
Z jednej strony można odnieść wrażenie, na podstawie prowadzonych postępowań w sprawie franczyzy, że ten model nie jest do zaakceptowania dla samorządu aptekarskiego. Natomiast z drugiej strony słychać ciepłe słowa Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, mówiącego: franczyza jest dobrym narzędziem do prowadzenia biznesu, zwłaszcza dla osób, które do tego biznesu wchodzą, bardziej bezpiecznym dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z przedsiębiorczością. Taki model biznesowy daje również małemu przedsiębiorcy możliwość funkcjonowania na rynku, na którym są też duzi gracze - dostaje wsparcie, dostaje możliwość działania równie skutecznego i skutecznej konkurencji.
Na pewno na rynku aptekarskim jest to nowe zjawisko. Systemy, które obowiązują, nie muszą mieć struktury poziomej. Jak czytamy w raporcie WEI dotyczącym franczyzy na rynku aptekarskim, bardzo popularną formą w Europie są sieci wirtualne czy programy partnerskie. I tak, zgodnie z tym, co pisze WEI, aż 40% aptek we Francji i Niemczech należy do sieci wirtualnych tworzonych przez hurtownie farmaceutyczne. W obu państwach operatorami są największe hurtownie (https://mgr.farm/aktualnosci/raport-wei-na-temat-stanu-rynku-aptecznego-w-polsce/2/).
W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
- Czy ministerstwo analizowało funkcjonowanie systemów franczyzy aptecznej w Polsce?
- Czy ministerstwo wydawało jakiekolwiek rekomendacje, zalecenia lub wyjaśnienia w tym zakresie?
- Czy ministerstwo dysponuje danymi dotyczącymi liczby udzielonych franczyz w Polsce?
- Czy ministerstwo posiada dane o liczbie postępowań dotyczących franczyzy prowadzonych przez GIF?
- Czy ministerstwo prowadzi lub planuje prowadzić prace regulacyjne w zakresie franczyzy aptecznej?
- Czy ministerstwo analizowało funkcjonowanie „sieci wirtualnych” i programów partnerskich aptecznych?
- Czy ministerstwo wydawało rekomendacje, zalecenia lub wyjaśnienia w tym zakresie?
- Czy ministerstwo posiada wiedzę o liczbie aptek działających w sieciach wirtualnych i programach partnerskich? Ile aptek zrzeszonych jest w poszczególnych programach i przez jakie podmioty są one zarządzane?
- Czy zdaniem ministerstwa sytuacja funkcjonowania aptek w sieciach wirtualnych powinna również stać się przedmiotem działań ze strony GIF?