„Oddając cześć wybitnemu politykowi, zachowujemy też w pamięci dobrego człowieka” - ostatnie pożegnanie Ludwika Dorna

środa, 13 kwietnia 2022 15:40
Zdjęcie nr 1, fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

W środę, 13 kwietnia, odbyły się uroczystości pogrzebowe Ludwika Dorna, byłego marszałka Sejmu, wicepremiera i szefa MSWiA, członka opozycji antykomunistycznej. List kondolencyjny w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. W wydarzeniu wzięła także udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pogrzeb miał charakter państwowy, a uroczystości rozpoczęły się mszą w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

„Odszedł wybitny polityk mający swój istotny wkład w przemiany zachodzące w naszym kraju w ostatnich dziesięcioleciach. Jedna z najbardziej znaczących i najbarwniejszych postaci polskiego życia publicznego. Państwowiec, który na kolejnych zajmowanych przez siebie najwyższych stanowiskach zdawał egzamin z odpowiedzialności za Rzeczpospolitą” - napisała w liście marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła przy tym, że w Ludwik Dorn zapisał się w pamięci jako człowiek o niezwykłej osobowości, niepokorny, pełen twórczej pasji, ceniony za swoją odwagę, inteligencję i poczucie humoru.

Marszałek Sejmu przypomniała przy tym o patriotyzmie zmarłego, dobrze rozumiejącego istotę państwa. „Przede wszystkim jednak był i pozostanie jedną z najbardziej cenionych postaci polskiego życia publicznego. Oddając dzisiaj cześć wybitnemu politykowi, zachowujemy też w pamięci dobrego człowieka” - zaznaczyła. Na zakończenie Elżbieta Witek w imieniu Sejmu wyraziła wdzięczność Ludwikowi Dornowi za jego poświęcenie dla Polski.

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 r. w Warszawie. W okresie PRL był działaczem Komitetu Obrony Robotników. Pracował w Ośrodku Badań Społecznych przy zarządzie Regionu „Mazowsze” NSZZ „Solidarność”. Współzakładał radykalnie antykomunistyczne Kluby Służby Niepodległości. Po wprowadzeniu stanu wojennego prowadził podziemną działalność opozycyjną. Był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

W III RP współtworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, następnie związał się z Porozumieniem Centrum, później zaś współzakładał Prawo i Sprawiedliwość, której następnie został wiceprezesem. W latach 2005 - 2007 był wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. 27 kwietnia 2007 r. został wybrany Marszałkiem Sejmu - funkcję pełnił do końca V kadencji Izby.

Ludwik Dorn zmarł 7 kwietnia. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.