W Sejmie zapłonęła menora chanukowa. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Prezydium Izby

poniedziałek, 19 grudnia 2022 17:45
Zdjęcie nr 10, fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

W poniedziałek, 19 grudnia w gmachu Sejmu odbyła się uroczystość zapalenia menory chanukowej. W spotkaniu z okazji dorocznego święta świateł wzięli udział wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Piotr Zgorzelski. Obecni byli także ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne i naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce.

"Przywołuje to wielowiekową historię współistnienia społeczności polskiej i żydowskiej, a także wyraża przywiązanie do najwyższej wartości, jaką jest wolność. Przede wszystkim jednak obchody Święta Chanuki są czasem radości i spełnienia w atmosferze świątecznego ciepła i jasnego blasku świec, który w symboliczny sposób rozświetla mrok i niesie nadzieję oraz pokój" – napisała w okolicznościowym liście skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek. "Niech ten płomień wniesie w Państwa serca wiele otuchy, spokoju, szczęścia i poczucia spełnienia, a także doda sił potrzebnych przy realizacji nowych zamierzeń. Życzę nam wszystkim, by ten świąteczny okres upłynął w poczuciu wspólnoty, zdrowiu oraz wytchnieniu od codziennego pośpiechu i zawodowych obowiązków, by przepełniały go miłe chwile spędzone w gronie rodziny i przyjaciół" – dodała marszałek Witek w liście odczytanym przez wicemarszałka Zgorzelskiego.

– To piękna uroczystość od lat odbywająca się w Sejmie. Pozwala lepiej nam się poznać, zrozumieć, polubić. Te lata kiedy nie mogliśmy się spotkać były dla nas bardzo przykre. To prawda, że światło ma wielką siłę i moc, daje nam siłę, odwagę, daje poczucie bezpieczeństwa. Trzeba o nie bardzo dbać – mówiła wicemarszałek Kidawa-Błońska.

– To jest święto światła. Światło, które było naszym zwycięstwem słabego przeciwko silnym. Dziś – my Żydzi w Polsce – mamy dużo światła. Mamy obowiązek pamiętać, że nie wszyscy mają tak samo. U naszego sąsiada, na Ukrainie brakuje tego światła, nie tylko duchowego, ale fizycznego, ponieważ trwa kryminalna wojna przeciwko Ukrainie. Mamy specjalny obowiązek w czasie Chanuki pamiętać zarówno nasze dobre czasy, ale również o tym, że innym brakuje nawet światła w domu – zaznaczył rabin Michael Schudrich. Podczas uroczystości głos zabrał też ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

Chanuka to trwające osiem dni historyczne święto żydowskie obchodzone w okresie przesilenia zimowego. Centralnym obrzędem święta świateł jest zapalanie świec na dziewięcioramiennym świeczniku – menorze chanukowej.