Odpowiedź na interpelację nr 34760

w sprawie uprawień kosmetologów do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann

Warszawa, 15-10-2015

W nawiązaniu do interpelacji Pana Posła Macieja Orzechowskiego, przekazanej przy piśmie Pana Marka Kuchcińskiego – Wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 7 października br., w sprawie zawodu kosmetologa, uprzejmie dziękuję za troskę i zainteresowanie ww. kwestią i proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Informuję, iż w świetle przepisów ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 812, j.t.) dział zdrowie obejmuje zawody medyczne. W związku z powyższym, w gestii ministra właściwego do spraw zdrowia leży m.in. prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem zawodów medycznych. Jednym z kluczowych zadań, które obejmuje dział zdrowie jest prowadzenie spraw dotyczących ochrony zdrowia i zasad organizacji opieki zdrowotnej. Natomiast osoby uprawnione do wykonywania zawodu medycznego, w świetle obowiązujących przepisów posiadają uprawnienia do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, które zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 618, z późn. zm.), są działaniami służącymi zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz innymi działaniami medycznymi wynikającymi z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Odnosząc się do kwestii dotyczącej zawodu kosmetologa, pragnę zwrócić uwagę, iż kwalifikacje do wykonywania tego zawodu uzyskuje się w systemie szkolnictwa wyższego na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Według standardów kształcenia na przedmiotowym kierunku, w oparciu o które realizowane było kształcenie do roku akademickiego 2012/2013 (załącznik nr 58 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia miedzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. Nr 164, poz. 1166 z późn. zm. – akt archiwalny), absolwent ww. studiów powinien posiadać umiejętności posługiwania się wiedzą ogólną z zakresu nauk o zdrowiu oraz wiedzą szczegółową z zakresu kosmetologii. Powinien umieć m.in.: planować rodzaj zabiegu kosmetycznego i stosować kosmetyki zgodnie z rozpoznaniem, wykonywać zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i upiększające, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań, prawidłowo odczytywać skład kosmetyku i ustalać jego zastosowania jak również ściśle współpracować z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo oraz organizować i prowadzić gabinet kosmetyczny.

Aktualnie, zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572, z późn. zm.), kształcenie w tym zakresie prowadzone jest w oparciu o Krajowe Ramy Kwalifikacji (KRK) dla Szkolnictwa Wyższego, a uczelnie same ustalają programy kształcenia uwzględniające efekty kształcenia zgodnie z KRK. Kompetencje kosmetologów powinny więc wynikać z osiągniętych w trakcie studiów efektów kształcenia, jednakże brak jest odrębnego aktu prawnego regulującego zakres uprawnień tej grupy zawodowej.

Należy jednakże zwrócić uwagę, iż wykonywanie zawodu kosmetologa nie obejmuje działań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, a osoby uprawnione do wykonywania ww. zawodu nie posiadają uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych.

W związku z powyższym w resorcie zdrowia nie są prowadzone prace w zakresie określenia w przepisach prawnych uprawnień kosmetologów. Jednocześnie, mając na względzie bezpieczeństwo pacjenta oraz fakt, iż absolwenci ww. studiów w toku kształcenia nie uzyskali uprawnień do wykonywania świadczeń zdrowotnych, w mojej opinii świadczenia w zakresie medycyny estetycznej, takie jak np. zabiegi polegające na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, czy inne zabiegi naruszające integralność ludzkiego ciała, powinny być wykonywane przez lekarzy, jako grupę zawodową legitymującą się specjalistyczną wiedzą teoretyczną i praktyczną, której nie nabywa się w ramach studiów w zakresie kosmetologii.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann

/podpis elektroniczny/