Interpelacja nr 25968

do ministra skarbu państwa oraz ministra środowiska

w sprawie potencjalnego zagrożenia ekologicznego na terenach po Zakładach Chemicznych Zachem SA w Bydgoszczy

   Szanowny Panie Ministrze! W 2012 r. rozpoczął się proces likwidacji jednego z największych przedsiębiorstw chemicznych w kraju - Zakładów Chemicznych Zachem SA w Bydgoszczy. Po całkowitym wygaszeniu produkcji w grudniu 2012 r. w miejsce zakładów Zachem powołano nową spółkę - Infrastruktura Kapuściska, której głównym zadaniem miały być utrzymanie i konserwacja instalacji przemysłowych na terenach dawnych zakładów chemicznych w Bydgoszczy. Było to zadanie bardzo istotne ze względu na potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego wynikające z profilu produkcji likwidowanych zakładów Zachem. Niestety, w marcu 2014 r. sąd ogłosił także upadłość spółki Infrastruktura Kapuściska. Obecnie infrastruktura po byłych zakładach Zachem nie jest należycie zabezpieczona, a na ich terenach zalega podobno kilkaset ton zanieczyszczonej ziemi oraz poprodukcyjnych, toksycznych odpadów chemicznych.

   Z związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Środowiska ma wiedzę na temat potencjalnego zagrożenia dla środowiska wynikającego z wygaszenia produkcji chemicznej (pozostawienia odpadów chemicznych) na terenach dawnych zakładów Zachem?

   2. Czy zdaniem ministerstwa proces likwidacji Zakładów Chemicznych Zachem SA został przeprowadzony zgodnie z zachowaniem norm przewidzianych przez ochronę środowiska?

   3. Czy spółka Ciech (większościowy właściciel dawnych zakładów Zachem) w należyty sposób dokonała utylizacji i zabezpieczenia infrastruktury znajdującej się na terenach po zakładach chemicznych w Bydgoszczy?

   3. Kto sfinansuje proces utylizacji odpadów po zlikwidowanych zakładach Zachem i przywróci te tereny do bezpiecznego użytku?

   Z poważaniem

   Poseł Anna Bańkowska

   Bydgoszcz, dnia 16 kwietnia 2014 r.