Odpowiedź ministra spraw wewnętrznych - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 7

w sprawie inwigilowania prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przez ABW

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma nr SPS-023-7/11 z dnia 16 listopada 2011 r. dotyczącego interpelacji posła Marka Opioły uprzejmie informuję, że:

   1-11. Informacja ˝Gazety Polskiej˝ (˝Prezydent Lech Kaczyński był inwigilowany˝ z 31.08.2011 r.) o tym, jakoby Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego gromadziła szczegółowe informacje na temat prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest nieprawdziwa. Jego dane zostały wpisane do bazy Centrum Antyterrorystycznego ABW (CAT), ponieważ figurowały w dwóch raportach (przeglądy mediów kaukaskich), które nie dotyczyły bezpośrednio osoby byłego prezydenta. ABW nigdy nie inwigilowała prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Również informacje dotyczące tzw. centrum tajnych danych w CAT ABW są zmanipulowane i nieprawdziwe, poczynając od nazwy zbioru, który autorka publikacji nazywa BWO. CAT ABW nie jest jednostką realizującą zadania o charakterze operacyjno-rozpoznawczym, natomiast wydział III CAT zajmuje się pracą informacyjno-analityczną. W bazach CAT ABW znajdują się zbierane i przetwarzane według standardowej procedury informacje związane z ochroną antyterrorystyczną najważniejszych osób w państwie, pochodzące od następujących służb i instytucji: ABW, AW, SKW, SWW, Policji, Straży Granicznej, BOR i Służby Celnej.

   Wyjaśniam ponadto, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie udziela informacji na temat pracowników i osób pełniących służbę w ABW.

   12-23. Niezgodne z prawdą są informacje ˝Gazety Polskiej˝ dotyczące telefonu z ABW. Agencja nigdy nie przekazywała telefonów BlackBerry urzędnikom państwowym. Prezydent Lech Kaczyński posiadał inny telefon szyfrujący przekazany przez ABW. Telefon ten przed lotem do Smoleńska został zdeponowany u pełnomocnika ochrony Kancelarii Prezydenta RP, a szczegóły techniczne związane z jego funkcjonalnością i konfiguracją są niejawne. Pozostałe kwestie są wyjaśniane w ramach śledztwa prowadzonego przez prokuraturę wojskową w sprawie katastrofy smoleńskiej.

   24-27. W dniach 21-23 października 2009 r. funkcjonariusze ABW wzięli udział w odbywających się na terenie Ukrainy ćwiczeniach antyterrorystycznych. Był to jeden z elementów przygotowania zabezpieczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Na czas trwania ćwiczeń uruchomiono stałe łącze audio-wideo z ukraińskim centrum antyterrorystycznym. Przeprowadzono wideokonferencję pomiędzy CAT ABW a ukraińskim Anti-Terrorist Center (ATC), w której uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko i szef SBU Walenty Naliwajczenko oraz - po stronie polskiej - minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki i zastępca szefa ABW Paweł Białek. Podczas ćwiczeń potwierdzono skuteczność działania systemu łączności w sytuacji kryzysowej, wymagającej podejmowania decyzji na wysokim szczeblu w różnych krajach. Scenariusz ćwiczeń zakładał m.in. przeprowadzenie akcji uwalniania pasażerów porwanego samolotu. Uczestniczyli w niej także funkcjonariusze grupy antyterrorystycznej ABW. Przeprowadzone testy pozwoliły na sprawdzenie skuteczności przeciwdziałania zagrożeniu terrorystycznemu, zarówno bezpośrednio na miejscu zdarzenia, jak również na poziomie współpracy międzynarodowej. Wypróbowano w praktyce nowoczesne środki wymiany informacji oraz procedury współdziałania krajowych koordynatorów ochrony antyterrorystycznej CAT i ATC.

   W listopadzie 2009 r. na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW odbyły się ćwiczenia praktyczne, których celem było przetestowanie i udoskonalenie współpracy pomiędzy ABW, Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Ośrodkiem Radioizotopów Instytutu Energii Atomowej Polatom. Symulacja obejmowała przeprowadzenie śledztwa powybuchowego po ataku terrorystycznym, w którym została wykorzystana tzw. brudna bomba, czyli klasyczny materiał wybuchowy połączony z materiałami radioaktywnymi. W ramach ćwiczeń doskonalono procedury współdziałania ww. służb oraz umiejętności gaśnicze neutralizujące ładunek wybuchowy rozpraszający substancje radioaktywne, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, procedury kryminalistyczne w zakresie zbierania śladów oraz inne działania śledcze.

   28-31. Dotychczas zgromadzone materiały dotyczące ujawnienia danych gromadzonych w CAT ABW nie pozwoliły na podjęcie działań na drodze prawnokarnej.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Jacek Cichocki

   Warszawa, dnia 7 lutego 2012 r.