Zapis przebiegu posiedzenia komisji
17-11-2011

Wersja publikowana w formacie PDF

Podkomisje:
  • Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /nr 1/
Mówcy:
  • Przewodniczący poseł Marek Biernacki /PO/
  • Poseł Beata Bublewicz /PO/
  • Poseł Artur Górski /PiS/
  • Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak
  • Poseł Krystyna Łybacka /SLD/
  • Poseł Mirosław Pawlak /PSL/
  • Poseł Jerzy Polaczek /PiS/
  • Poseł Ireneusz Raś /PO/
  • Poseł Małgorzata Sadurska /PiS/
  • Poseł Zbigniew Sosnowski /PSL/
  • Poseł Marek Wójcik /PO/
  • Poseł Jarosław Zieliński /PiS/

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, obradująca pod przewodnictwem Wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka (PSL), dokonała:

– wyboru prezydium Komisji.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Ewa Tempska-Jaczyńska wicedyrektor Biura Komisji Sejmowych oraz Jacek Karolak, Anna Pilarska, Aniela Rytel – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dzień dobry, witam serdecznie panie i panów posłów. Otwieram zwołane przez Marszałka Sejmu na podstawie art. 20 ust. 2 regulaminu Sejmu pierwsze posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje wybór prezydium Komisji – przewodniczącego oraz zastępców przewodniczącego. Zgodnie z art. 163a regulaminu Sejmu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej ⅓ liczby członków komisji. Na podstawie listy obecności stwierdzam kworum. Przypominam, że na podstawie art. 20 ust. 3 regulaminu Sejmu komisja powołuje i odwołuje członków prezydium w głosowaniu jawnym, większością głosów. Głosowanie jawne odbywa się poprzez podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy komisji.

Głosowanie przeprowadzimy według zasady: kto jest za, kto jest przeciw, kto się wstrzymał od głosu. Wybór zostanie dokonany, jeżeli kandydat na daną funkcję uzyska zwykłą większość głosów, tzn. więcej głosów za niż przeciw. Głosy wstrzymujące się nie są brane pod uwagę.

Przystępując do wyboru przewodniczącego Komisji, zwracam uwagę, że w przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów uzyskanie przez pierwszego w kolejności kandydata zwykłej większości głosów spowoduje jego wybór na przewodniczącego Komisji. Głosowanie na pozostałe kandydatury stanie się wówczas bezprzedmiotowe.

Czy powyższe zasady głosowania i wynikające z nich konsekwencje są dla wszystkich pań i panów posłów jasne? Skoro nikt z państwa posłów nie zgłasza wątpliwości, proszę o zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego Komisji.

Poseł Marek Wójcik (PO):

Panie marszałku, Wysoka Komisjo, na szefa Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych chciałbym zgłosić kandydaturę pana posła Marka Biernackiego, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji, w poprzedniej kadencji przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Czy pan poseł Marek Biernacki wyraża zgodę na kandydowanie?

Poseł Marek Biernacki (PO):

Tak, wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję. Proszę bardzo.

Poseł Artur Górski (PiS):

Chciałbym zgłosić kandydata na funkcję wiceprzewodniczącego Komisji.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Ale to za chwilę, panie pośle. W tej chwili, zgodnie z tym, o czym przed chwilą poinformowałem, wybieramy przewodniczącego Komisji.

Czy są inne zgłoszenia kandydatur na przewodniczącego Komisji? Nie widzę zgłoszeń.

Zgłoszona została tylko jedna kandydatura na funkcję przewodniczącego Komisji. Przystępujemy zatem do głosowania.

Kto jest za wyborem na funkcję przewodniczącego Komisji pana posła Marka Biernackiego? (35) Proszę sekretarzy o podliczenie głosów. Dziękuję. Kto jest przeciw? (0) Nie ma głosów przeciwnych. Kto się wstrzymał? (0) Nie ma głosów wstrzymujących.

Stwierdzam, że Komisja 35 głosami za, jednogłośnie, wybrała pana Marka Biernackiego na przewodniczącego Komisji.

Panie przewodniczący, panie i panowie posłowie, przystępujemy do wyboru zastępców przewodniczącego Komisji. Zgodnie z ustaleniami przedstawicieli klubów poselskich i parlamentarnych oraz Konwentu Seniorów z dnia 14 i 17 listopada br. Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych uznano za komisję dużą. W związku z powyższym, zgodnie z tymi ustaleniami proponuję wybrać czterech zastępców przewodniczącego. Czy ktoś zgłasza sprzeciw w tej sprawie? Proszę, panie przewodniczący.

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):

Z tego, co wiem, panie marszałku, kluby rozmawiały ze sobą i ustaliły, żeby rozszerzyć prezydium Komisji o jedną osobę – do pięciu wiceprzewodniczących. Wiem, że takie rozmowy trwały, zakończyły się o 13.45 i taką decyzję kluby podjęły. Przepraszam, że o tym mówię, panie marszałku, ale mam takie informacje.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Proszę bardzo, panie przewodniczący. W związku z tym będę zmuszony przegłosować tę propozycję.

Kto jest za tym, aby zgłoszona przez pana przewodniczącego Biernackiego propozycja pięciu wiceprzewodniczących obowiązywała w Komisji? (36) Proszę o podliczenie głosów. Kto jest przeciwny? (0) Nie widzę. Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Zatem propozycja pana przewodniczącego dotycząca zwiększenia liczby zastępców przewodniczącego Komisji została przyjęta jednogłośnie.

Przystępujemy teraz do zgłaszania kandydatów na wiceprzewodniczących. Bardzo proszę, panie przewodniczący.

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):

W imieniu Klubu PO chciałbym zgłosić dwie kandydatury na funkcje wiceprzewodniczących – panią poseł Beatę Bublewicz i pana posła Marka Wójcika. Są to doświadczeni posłowie. Pani Beata Bublewicz bardzo mocno działała w sferze dotyczącej propagowania bezpieczeństwa wśród młodzieży, w organizacjach i różnych stowarzyszeniach zajmujących się poprawą bezpieczeństwa. Pan poseł Marek Wójcik jest znanym Komisji specjalistą od informatyki, działa w sferze informatycznej oraz administracyjnej.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję. Czy pani poseł Beata Bublewicz wyraża zgodę na kandydowanie?

Poseł Beata Bublewicz (PO):

Tak, wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję. Czy pan poseł Marek Wójcik wyraża zgodę na kandydowanie?

Poseł Marek Wójcik (PO):

Wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję. Proszę, panie pośle.

Poseł Artur Górski (PiS):

W imieniu Klubu Parlamentarnego PiS chciałem zgłosić kandydaturę pana Jarosława Zielińskiego – posła kilku kadencji, członka rządu, w tym wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, a także pełnomocnika rządu do spraw samorządu terytorialnego. Pragnę przypomnieć, że pan poseł Zieliński w poprzedniej kadencji Sejmu z powodzeniem pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji. Wydaje się, iż jest osobą właściwą od strony merytorycznej i godną, aby i w tej kadencji tę funkcję piastować. Dziękuję.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję bardzo. Czy pan poseł Jarosław Zieliński wyraża zgodę na kandydowanie?

Poseł Jarosław Zieliński (PiS):

Wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję. Pan poseł Zbigniew Sosnowski, proszę.

Poseł Zbigniew Sosnowski (PSL):

Panie marszałku, panie i panowie posłowie, panie przewodniczący, w imieniu Klubu Parlamentarnego PSL zgłaszam na funkcję wiceprzewodniczącego tejże Komisji doświadczonego posła pana Mirosława Pawlaka. Pan Mirosław Pawlak jest posłem wielu kadencji, dał się poznać jako działacz na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję. Czy pan poseł Mirosław Pawlak wyraża zgodę na kandydowanie?

Poseł Mirosław Pawlak (PSL):

Tak, wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

O głos prosiła pani poseł Sadurska – proszę bardzo.

Poseł Małgorzata Sadurska (PiS):

Dziękuję, panie marszałku. W imieniu Klubu Parlamentarnego PiS na funkcję wiceprzewodniczącego Komisji chciałabym zgłosić pana posła Jerzego Polaczka. Pan poseł Jerzy Polaczek jest prawnikiem, posłem wielu kadencji, ma doświadczenie w administracji rządowej, pełnił funkcję ministra transportu. Myślę, że jego kandydatura przysłuży się pracy prezydium Komisji. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję. Czy pan poseł Jerzy Polaczek wyraża zgodę na kandydowanie?

Poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Tak, panie marszałku, wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękuję bardzo. W związku ze zgłoszeniem ustalonej wcześniej liczby kandydatów na funkcję zastępcy przewodniczącego proponuję, aby…

Proszę bardzo, pani poseł Krystyna Łybacka.

Poseł Krystyna Łybacka (SLD):

Przepraszam, ale rozumiem, że pan marszałek chciał zamknąć listę?

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Tak.

Poseł Krystyna Łybacka (SLD):

Chciałabym zauważyć, że po dwóch przedstawicieli zgłosiły tylko dwa kluby, a jednego zgłosił Klub PSL. W związku z tym pytam, czy to rozszerzenie składu prezydium dotyczyło liczby członków prezydium tylko z tych dużych klubów, czy też oznacza to możliwość zgłoszenia kandydatów przez inne kluby?

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Pani poseł, my wcześniej głosowaliśmy wniosek o rozszerzenie prezydium do pięciu wiceprzewodniczących i ten wniosek został jednogłośnie przegłosowany, w związku z tym…

Poseł Krystyna Łybacka (SLD):

Ja tego nie kwestionuję, panie marszałku. Pytam tylko, czy w ramach pięciu zastępców przewodniczącego uzgodnienia oznaczają 2 – 2 – 1?

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Jestem informowany, że takie uzgodnienia miały miejsce.

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):

Mogę powiedzieć, że dostałem jeszcze taką informację, że są to uzgodnienia klubowe. Oczywiście nie są to uzgodnienia formalnoprawne, można zgłaszać jeszcze innych kandydatów, ale podkreślam, że poinformowano mnie, że są to uzgodnienia wszystkich klubów…

Poseł Krystyna Łybacka (SLD):

Teraz rozumiem. Pytałam o to, czy są to formalne uzgodnienia międzyklubowe, czy to jest 2 – 2 – 1. To jest dosyć dziwne dla mnie.

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):

Tak ustaliły kluby, pani profesor. Mówię tylko o tym, co wiem. Uważam, że w przyszłości na pewno powinniśmy popracować nad tym, żeby rozszerzyć skład prezydium, ale na dzisiaj chciałbym tę sprawę zamknąć zgodnie z tym, jaka jest wola i ustalenia klubów. Nie jestem władny, nie chciałbym naruszać pewnego konsensusu, który został ciężko wypracowany.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Ireneusz Raś (PO):

Panie marszałku, panie przewodniczący, chciałbym trochę wytłumaczyć. Być może jest to związane z tym, że ta Komisja zostanie podzielona, ponieważ będzie prawdopodobnie propozycja, aby były dwie Komisje – Komisja Spraw Wewnętrznych i Komisja Administracji i Cyfryzacji. Być może z tego powodu przedstawiciele klubów tak to zaplanowali, a potem podejmiemy kolejne decyzje.

Poseł Krystyna Łybacka (SLD):

Przepraszam, ale z tego, co mi wiadomo, to nasza Komisja nie tyle będzie podzielona, ile będzie miała zmniejszony zakres swojego działania i część dotychczasowych naszych zagadnień zostanie przeniesiona do nowo utworzonej komisji. Ale to tym bardziej nie tłumaczy sytuacji 2 – 2 – 1.

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):

Jeśli mogę, panie marszałku, to jeszcze raz chcę podkreślić, że są to ustalenia wszystkich klubów.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Panie i panowie posłowie, czy po tych wyjaśnieniach możemy uznać, że lista kandydatów na wiceprzewodniczących Komisji została zamknięta? Nie widzę kolejnych zgłoszeń.

W związku z tym, że na funkcję zastępców przewodniczącego Komisji zgłoszona została liczba kandydatów zgodna z liczbą wcześniej ustaloną, proponuję, aby dokonać ich wyboru w głosowaniu łącznym. Czy jest jakiś sprzeciw w tej sprawie? Nie widzę, nie słyszę.

W związku z tym kto jest za wyborem zgłoszonych kandydatów na funkcję zastępców przewodniczącego Komisji? (36) Proszę pana sekretarza o policzenie głosów. Dziękuję. Kto jest przeciwny? Nie widzę. Kto się wstrzymał? Nie widzę.

Informuję panie i panów posłów, że zastępcami przewodniczącego Komisji zostali wybrani: pani poseł Beata Bublewicz, pan poseł Marek Wójcik, pan poseł Jarosław Zieliński, pan poseł Mirosław Pawlak i pan poseł Jerzy Polaczek. Serdecznie gratuluję i oddaję głos panu przewodniczącemu.

Przewodniczący poseł Marek Biernacki (PO):

Dziękuję bardzo, panie marszałku. Szanowni państwo, w imieniu prezydium chciałbym podziękować za wybór. Uważam, że ta reprezentacja powinna być szersza. Nie chcę łamać dzisiejszych ustaleń, ale dla dobra funkcjonowania Komisji do tej sprawy na pewno powrócimy w trakcie dalszych prac – to gwarantuję. Tak samo chcę zagwarantować i powiedzieć – zwracam się tu też do posła Artura Górskiego – że mamy pewien artykuł z ustawy o dostępie do informacji publicznej, do którego na jednym z najbliższych posiedzeń na pewno wrócimy, tak jak do kilku innych spraw, których nie udało się nam zamknąć w poprzedniej kadencji. Chciałbym też zagwarantować ciężką pracę. Dziękuję.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak:

Dziękujemy.


« Powrótdo poprzedniej strony