Informacja o posiedzeniu Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

poniedziałek, 8 kwietnia 2013 08:45

4 kwietnia 2013 r. Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii rozpatrzyła informację na temat przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency) oraz informację o wynikach ewaluacji potencjału sektora kosmicznego w Polsce.

Informacje przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - Grażyna Henclewska.

Działalność kosmiczna jest bardzo ważnym gospodarczo narzędziem wspierania innowacji, rozwoju przemysłu i podwyższania sprawności instytucji państwowych. W celu ukierunkowania wsparcia rozwoju sektora kosmicznego w Polsce (zarówno przemysłu jak i jednostek naukowo-badawczych), w szczególności poprzez zwiększenie ich udziału w programach i projektach kosmicznych realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Unię Europejską, Ministerstwo Gospodarki przygotowało „Program działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych
w Polsce”. 22 czerwca 2012 roku Program został przyjęty przez Radę Ministrów.

Jednym z podstawowych celów operacyjnych Programu było przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W dniu 31 lipca 2012 roku podpisana została Umowa pomiędzy Rządem RP i Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie przystąpienia Polski do Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. W dniu 13 września 2012 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyła się uroczysta wymiana umów akcesyjnych z udziałem przedstawicieli polskiego rządu i parlamentu oraz Dyrektora Generalnego ESA. Procedura ratyfikacji zakończyła się w dniu 19 listopada 2012 roku dzięki czemu Polska została 20 państwem członkowskim Agencji.

Jednym z elementów towarzyszących negocjacjom akcesyjnym był prowadzony wspólnie przez Ministerstwo Gospodarki i ESA przegląd polskiego potencjału naukowego i przemysłowego w sektorze kosmicznym. Przedstawiciele Agencji wysoko ocenili polski potencjał intelektualny i techniczny w sektorze kosmicznym. Równocześnie zwrócili uwagę na fakt, że wiele projektów PECS koordynowanych przez jednostki naukowo-badawcze posiadało zaplecze przemysłowe w postaci firm kooperujących.

Potencjał polskiego sektora kosmicznego wyznaczany jest obecnie przez: małe i średnie przedsiębiorstwa (których większość obrotu generowana jest w obszarze sektora kosmicznego), instytuty badawcze, uczelnie, firmy i przedsiębiorstwa z branż pokrewnych. Działalność małych i średnich przedsiębiorstw polskiego sektora kosmicznego koncentruje się głównie na dostarczaniu usług i produktów opartych o techniki satelitarne (zdjęcia satelitarne, nawigację oraz telekomunikację satelitarną). Uczelnie i instytuty badawcze, koncentrują się na prowadzeniu badań podstawowych oraz, co ważne, dostarczaniu podzespołów na misje badawcze. Należy tutaj wyróżnić prace prowadzone przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnikę Warszawską i Instytut Lotnictwa. Do branż pokrewnych sektorowi kosmicznemu zalicza się branżę: lotniczą, elektroniczną, telekomunikacyjną, IT oraz zbrojeniową.

Badania i analizy przeprowadzone na potrzeby ekspertyzy wykazały, że polskie przedsiębiorstwa i instytuty naukowe działające w branżach pokrewnych zgromadziły niezbędny potencjał technologiczny, kompetencje oraz wyposażenie badawcze i produkcyjne, które w krótkim horyzoncie czasowym umożliwi im oferowanie produktów lub usług w obszarze sektora kosmicznego.

W posiedzeniu uczestniczył dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN - Marek Banaszkiewicz.