Informacja o posiedzeniu Komisji Łączności z Polakami za Granicą

poniedziałek, 1 września 2014 08:41

28 sierpnia 2014 r. Komisja Łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji Ministra Spraw Zagranicznych na temat roli i przyszłości instytutów polskich - promocja Polski, współpraca z Polonią, formy i efekty realizacji zadań.

Informację przedstawiła podsekretarz stanu w MSZ - Katarzyna Kacperczyk.
Zasadniczym celem działania instytutów polskich jest szerzenie wiedzy o Polsce z zastosowaniem narzędzi dyplomacji publicznej, kulturalnej, historycznej, w szczególności szerzenie wiedzy o współczesnej Polsce, popularyzacja sukcesu polskiej transformacji, promocja marki Polska, wsparcie procesów demokratyzacyjnych poprzez przekazywanie własnych doświadczeń, ukazanie roli Polski w Partnerstwie Wschodnim oraz wzmocnienie dialogu polsko-żydowskiego.  

Na świecie obecnie funkcjonują 24 instytuty polskie (Berlin, Budapeszt, Bukareszt, Bratysława, Bruksela, Dusseldorf, Kijów, Londyn, Madryt, Mińsk, Moskwa, New Delhi, Nowy Jork, Paryż, Pekin, Praga, Rzym, Sofia, Sztokholm, St. Petersburg, Tel Awiw, Tokio, Wiedeń, Wilno). IP w Bukareszcie działa równocześnie w dwóch państwach - Rumunii i Mołdawii. W 2015 r. MSZ planuje otworzyć IP w Stambule jako zwieńczenie tegorocznych obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

W trakcie dyskusji posłowie pytali o plany MSZ dotyczące nowych lokalizacji instytutów polskich i wysokość funduszy przeznaczanych na ich działalność.
Odpowiadając na pytania posłów podsekretarz stanu - Katarzyna Kacperczyk poinformowała, że MSZ w 2014 r. na działalność instytutów polskich przeznaczy kwotę w wysokości 13 mln złotych, ponadto rozważa się lokalizację nowych placówek w Ameryce Południowej oraz Afryce Subsaharyjskiej.     
Komisja wysłuchała informacji Ministra Spraw Zagranicznych o aktualnym stanie realizacji ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w MSZ - Katarzyna Kacperczyk.

Od dnia 29 marca 2008 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka, do dnia 15 maja 2014 roku polskie urzędy konsularne całym świecie przyjęły około 140 tys. wniosków o Kartę Polaka. Wnioskodawcy odebrali do chwili obecnej około 110 tys. Kart Polaka. Najwięcej wniosków (ok. 63.000) złożono na Białorusi, na Ukrainie (ok. 60.000), w krajach Bałtyckich: Łotwa - 1562, Estonia - 7, Litwa - 5917. Na terytorium Federacji Rosyjskiej złożono 3665 wniosków, na terytorium Kazachstanu 1828.

W trakcie dyskusji posłowie pytali o możliwość liberalizacji zasad, na jakich otrzymuje się Kartę Polaka, oraz o poszerzenie uprawnień z niej wynikających. Udzielając odpowiedzi, podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk poinformowała, że MSZ na bieżąco analizuje i usprawnia procesy związane z wydawaniem KP w celu stworzenia  optymalnych warunków do wykorzystywania uprawnień wynikających z Karty.